Zaman Yönetimini Etkin Kılabilecek Uygulamalar

Zaman nedir?

Zaman, geri sarması mümkün olmayan, her anının önemli olduğu ve çok kolay tükettiğimiz para ile satın alınamayacak bir kavramdır. Yaşam koşuşturmalarının içinde boğulur, öğrenciler derslerini, ev hanımları işlerini, çalışanlar mesaisindeki görevlerini hep yetiştirememekten yakınırlar. Zamanın nasıl değerlendirilmesi konusunda donanımlı bilgilenmek çok önemlidir. Kimi zaman asla yetiştirilemeyecek işleri kısacık bir zamana sığdırmaya çalışır, sonra da yetiştirememekten dolayı kendimizi yetersiz görmeye başlar, performansımızı iyice düşürürüz. Ya da aynı anda pek çok işi bir arada yapmaya çalışır, her birisine ayrı ayrı odaklanamadığımız için de yetersiz kalır, başarısız oluruz.

 

Zaman neden önemlidir?

Çevremizde güzel örnekler de vardır. Kendilerini yetiştirmiş bilinçli kişiler, zamanı daha verimli kullanan ve üretken kişilerdir. Bilgi eksikliği olan kişiler kendilerini, hayatı ve evreni tanımakta zorluk çekerler. Bilgi edinmek ise çok küçük yaşlarda aile + okul + çevre etkisiyle başlayan ve yaşa paralel kapsamı genişleyerek ömür boyu devam eden bir kavramdır. Zamanı yönetmek, hayatı yönetmektir, verimli kullanmaktır, sadece yapılan işe odaklanmaktır, kısa sürede çok iş yapmak değil doğru iş yapmaktır, hedef koymaktır, amaç uğruna çalışmaktır, okul sıralarında kazanılan alışkanlıklardır.

 

Eğitimde zaman

Eğitimde zaman

Verimli Zaman Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Eğitimde zaman: Öğretmenlere önemli görevler düşmektedir. Öğrenci üzerinde tatlı-sert bir otorite kurmanın yanında arkadaş gibi de davranmalı ve öğrencilerinin güvenini kazanmalıdır. Güzel alışkanlıklar edinmek, aileden öğrendiklerine yenilerini eklemek gibi konuların yanında en önemlisi kaliteli zaman kavramını öğretmek gerekir. Derste 40 dakikaya neler sığdırılmaz ki, ancak bu 40 dakikanın sadece 20 dakikasında ders işlenebilir ve öğrenci sadece 20 dakika derse odaklanabilir. Bu nedenle dersi daha sevimli hale getirmek mümkündür. Küçük espriler, ders halinde iken dikkati dağılanların adını zikrederek dikkatini çekmek, günlük hayattan örneklerle zamanın ne kadar kıymetli olduğunu kavratmak, olumlu örneklerle heveslendirmek olumlu taktiklerdir. Ancak her öğrencinin hayata bakış açısı farklı olduğundan olaylar karşısındaki tutumları da farklıdır. Bu nedenle de kişiye özel ilgi ve uğraşlar yaratmak gerekmektedir.

 

İş birliğinin önemi

İş birliğinin önemi

İş birliğinin önemi: Çevrenin kişiler üzerindeki etkisi tartışılmaz. Çalışma hayatı ise zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ortamlardır. İşveren- işçi, amir- memur, Yönetici- asistan, usta- çırak daha da çoğaltılabilir, ekip halinde çalışmalı, verimli ve zamanı iyi kullanmayı bilmelidir. Planlı programlı davranmak, her işi vakti gelince yapmak en doğru olandır. Acele ile çabuk bitsin diye baştan savılan işler tekrar tekrar önümüze geleceğinden aynı işi tekrar tekrar yapmak zorunda kalırız. Bu da zamanı kötüye kullanmak demektir.

Saatsiz dolaşmayın, her zaman saatinizle irtibat halinde bulunun, hatta çalışma masanızda da bir kum saati bile bulundurabilirsiniz. Sizi gereksiz yere oyalayan kişilere yetiştirmeniz gereken işlerinizin olduğunu söyleyebilir, dolaylı konuşma yerine kısa ve öz ama net bir şekilde konuşup nokta koymalıdır. Dinlemeyi bilmek de erdemli bir davranıştır ve başarıyı artırır. Molalarda bile iş konuşmak fikir alış verişi yapmak da zamanı kaliteli kullanmaya girmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Yılbaşında Kullanabileceğiniz En İyi Uygulamalar başlıklı makalemizde geri sayım sayacı, masaüstü duvar kağıtları ve masaüstü uygulamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir