Yahoo, Tumblr’ı 1.1 Milyar Dolara Satın Aldı

Yahoo, Tumblr’ı 1,1 milyar dolara satın alıyor Yahoo‘nun sosyal medya ve blog sitesi Tumblr’ı 1,1 milyar dolara satın alacağı ifade ediliyor. New York’taki bir apartman dairesinde 2007 yılında hayata geçirilen Tumblr, bugün 26 yaşında olan kurucusu David Karp’ı teknoloji dünyasının yeni zenginlerinden biri haline getirdi.

Wall Street Journal gazetesi, Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in Tumblr kurucusu David Karp ile hafta sonu görüşüp anlaştığını yazdı.

Yetkililerden iddiaları doğrulayıcı bir açıklama gelmese de şirketin bugün New York’ta yapılacak bir organizasyon ile resmi açıklamayı yapması bekleniyor. Satın alma gerçekleşirse TumblrFacebook’un 1 milyar dolar ödediği Instagram’ı geçerek en yüksek bedelle el değiştiren sosyal medya sitesi olacak.

Yahoo Tumblr'ı Satın Aldı

Yahoo Tumblr’ı Satın Aldı

 

Tumblr‘ın ilgi çekici uygulamaları ile özellikle mobil platformda ciddi popülaritesi var. 6 yıl önce kurulan site, Twitter ve Facebook kadar popüler olmasa da milyonları bulan sadık kullanıcıya sahip ve üye sayısı her geçen gün artıyor. Web ölçümleri şirketi Quantcast’e göre Tumblr’ın 75 milyonu ABD’den olmak üzere toplam 217 milyon aylık ziyaretçisi var. Yahoo, 7 yıl önce de Facebook’a 1 milyar dolar teklif etmiş ama şirketin kurucusu Mark Zuckerberg tarafından bu teklifi kabul edilmemişti.

 

LİSEDEN TERK MİLYARDER OLDU

Lisede eğitimine son vererek kod yazmayı öğrenen Karp, 2007 yılında Manhattan’daki evinin odasında Tumblr’ı hayata geçirdi. İngiliz Guardian gazetesine 2012’de verdiği röportajda, Tumblr’ı satmayı düşünmediğini belirten Karp, “İlk üç yılda beni bir kenara çekip 23 yaşında hemen zengin olabileceğim düşüncesiyle beni ikna etmeye çalışanlar oldu” ifadesini kullanmıştı.

Karp, Yahoo!’dan gelen dev teklifin ardından şirketinin değerini bir anda 1,1 milyar dolara çekeceği gibi, Facebook’un geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Instagram’ın ardından en büyük iş anlaşmalarından birine imza atmış olacak.

Karp, 2008 yılında Tumblr’ın hisselerinin yüzde 25’ini 750 bin dolara satmıştı. AllThingsD’nin verdiği bilgiye göre, yatırımcıların sahip olduğu hisselerin değeri 125 milyon dolar olarak belirtildi.

 

 

Sosyal medya ajansı olarak bu satışa dair detayları da sitemizden paylaşacağız.

 

KENDİSİNİ JAPONYA’DA GELİŞTİRDİ

Televizyon dizilerine müzik yapan besteci bir babanın ve öğretmen bir annenin oğlu olan Karp, 11 yaşında kendi başına kod yazmayı öğrenerek HTML hazırlamaya başladı ve ardından iş kurma planlarını hayata geçirdi.

15 yaşında anne-babasının izniyle liseyi terk eden Karp, 17 yaşında Japonya’ya giderek burada yazılımcılık yeteneklerini geliştirdi. Birkaç yıl sonra New York’a geri dönen Karp, 21 yaşında Tumblr’ı hayata geçirdi.

Geçtiğimiz yıl kullanıcı sayısı 100 milyonu geçen ve Twitter ile Facebook’a karşı güçlü bir rakip haline gelmeye başlayan Tumblr, çok sayıda yatırımcının da ilgisini çekmeyi başardı. Kız arkadaşı Rachel Eakley ile yaşayan Karp, Yahoo!’nun teklifine kadar şirketini satmayı istemediğini belirtmişti.

 

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

2 Responses

  1. Hakan dedi ki:

    Yahoo’nun sönen ışığı bu adımla parlayacak gibi duruyor, tumblr oldukça geniş bir sosyal platform, bakalım ilerleyen günlerde göreceğiz.

  2. Jayne dedi ki:

    Ne güzel bir paylaşım olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir