Twitter’da karakter sayısı azalmıyor!

Son zamanlarda bir çok haber sitesinde Twitter‘ın meşhur 140 karakterlik sınırlandırmasının değişeceği ve 117 karaktere düşürüleceği yazılıyor. Sosyal medya ve dijital konularla ilgilenen ya da mesleki olarak bu konularda ilerleyen kişilerin ise bu haberlere gülmesi ve alay etmesini gayet normal karşılıyoruz. Bunun nedeni ise, karakter azalması ya da farklı bir uygulama kesinlikle söz konusu değil. Sadece, Twitter’ın t.co adlı URL kısaltma servisi için yapmış olduğu küçük bir değişiklik ile URL paylaşımlarında 2 karakterlik bir kesinti olacak.

 

Öncellikle, Hürriyet’te çıkan şu habere göz atalım.

Twitter’da 140 karakter sınırlaması tarih oluyor

Sosyal medya platformu Twitter‘ın standart bir twit için 140 karakter uygulaması sona eriyor. Twitter ilerleyen haftalarda karakter sınırını düşürerek 117’ye indirmeyi planlıyor.

PEKİ KARAKTER SAYISI NEDEN DÜŞÜYOR

Twitter’ın bu kararı almasında en önemli etken sitenin trafiğini artırmak. Zira 140 karakterle kendini ifade etmekte dahi sıkıntı yaşayan kullanıcılar artık 117 karakterle sınırlandırılacak. Bu da Twitter’da daha sık tweet atılacağı anlamına geliyor.

 

Sadece bu haberi okuduktan sonra bile sosyal medyanın, geleneksel medyanın yerini almaya başlamasına sevinebiliriz. Öyle ki, “geçmişte okuduğumuz bunun gibi bir çok haber aslında gerçek değilmiş” düşüncesine kapılmamak elde değil. Bunu yapan gazete ise, internette en çok takip edilen haber sitesi. Durum çok vahim değil mi? Umarız ki sosyal medya ajansları da geleneksel medya gibi bu hatalı haberlere aldanmazlar.

 

 

Ardından, Posta Gazetesi’nin de konu ile ilgili yapmış olduğu habere bakalım.

Sosyal medya mecrası Twitter’da yazılan mesajlar 140 karakter ile sınırlıydı. Birçok kullanıcı 140 karakterin kendilerini ifade etmeye yetmediğinden şikayetçiydi. Bu kullanıcılara kötü haber geldi. Twitter mesajlara koyduğu 140 karakter sınırlaması yakında 117’ye indireceğini açıkladı. Düzenlemenin amacının yazacaklarını tek mesaja sığdıramayacak kullanıcıların daha fazla tweet atmasını sağlamak olduğu öğrenildi.

 

Bu haberin bir benzeri ise Mashable’da çıkmıştı ve onlarda aslında durumu daha çarpıcı bir boyuta çıkartabilmek için “117 karaktere düşüyor, eyvah!” düşüncesi ile haberlerine başlamışlar.

Think 140 characters isn’t enough to say what you want in a tweet? Get ready for 117.

Starting in February, tweets that contain URLs will be reduced to 118 characters, 117 for https links. While that may seem like a huge drop, the change represents a two-character drop per tweet from what you are currently able to send when a hyperlink is involved.

Announced Thursday on Twitter’s developer blog, the adjustment is due to some upcoming changes in Twitter’s t.co link wrapper. The revision extends the maximum length of t.co wrapped links from 20 to 22 characters for non-https URLs and from 21 to 23 characters for https URLs.

 

Ancak, geleneksel Türk medyası her zaman olduğu gibi yine sadece çarpıcı kısmı almışlar ve içerikten olabildiğince uzak durmuşlar.

 

 

T.CO URL Kısaltma Servisi

Aslında Twitter’da tweetlerimiz 140 olarak yaşamlarına devam edecekler. Öyle ki, geçmişteki tweetlerin de bundan etkilenmesi gerektiğini düşünürsek, muazzam bir fatura çıkacaktır Twitter’a. Sadece bu nedenle bile böyle bir değişikliğe asla gitmeyeceklerdir.

Gerçekte ise, şu anda tweetlerimizde herhangi bir site adresi olursa, bu adresler t.co URL kısaltma servisi ile kısaltılmaktadır. Bu durumlarda da URL 21 karakterden uzun olsa bile t.co ile kısaltılarak 20 karakter daha az yazmamız gerekiyor. HTTPS yani güvenli sitelerde ise 22 karakterlik bir kesinti oluyordu. Son güncellemede ise artık 22 ve 23 karakterlik kesintiler olacak. Bu ikişer karakterlik farkın sebebi ise, t.co/xyzasd gibi t.co’dan sonra gelen kısmın 2 karakter uzamasıdır.

Özetle, Twitter’ın t.co URL kısaltma servisi ile kullanıcıların daha az karakterle değil, daha uzun ifadelerle tweetler atabilmesi sağlanıyor. Ancak, geleneksel medya ve yorumla biçimi çoğu zaman olduğu gibi farklı olmuş. Sosyal medya ile çok fazla ilgisi olmayan okurların, bu haberler ile yanlış bilgilendirilmesini önlemek isteriz.

Bir önceki yazımız olan Twitter'da Hakaret ve Hapis Kararı başlıklı makalemizde hakaret davası, Nilay Dorsa ve Sercan Dinçşahin hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • twitter karakter sayısını arttırma

You may also like...

1 Response

  1. Access Bars Bireysel Seans dedi ki:

    Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation;
    many of us have created some nice methods and we are looking to exchange methods with others, why not shoot me an email if interested.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir