Sosyal medyada tehdit ve hapis cezası

Son dönemde sosyal medya üzerinden yapılan tehditlerin sonu kötü bitebiliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız Sosyal medya operasyonu: 24 gözaltı ve Twitter’da Hakaret ve Hapis Kararı haberlerinde sosyal medya platformlarında tehditlerin ve hakaretlerin hapis cezası kararı ile sona erdiğini belirtmiştik.

Bugün gelen bir haberde ise Facebook’ta açtığı sahte bir hesapla 200 kişiyi öldürmekle tehdit eden bir İngiliz, iki yıldan uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı.

24 yaşında olduğu öğrenilen “Reece Elliottölüm tehditlerine geçtiğimiz şubat ayında Tennessee’de yaşamını yitiren iki genç kız için açılan bir anma sayfasında başladı.

Elliott’un bu şiddet içerikli mesajlarının ardından anma sayfasında yer alan 3 bin kişinin ertesi gün okullarına gidemediği bilinirken, geçtiğimiz Şubat ayından bu yana tutuklu yargılanan Elliot, iki yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı.

Elliot’un tehdit mesajları arasında yer alan “Babamın üç silahı var. Önce onu öldürüp cesedini çöpe atacağım. Sonrada motorumu alıp kendimi öldürmeden önce umarım 200 kişiyi öldüreceğim. Yoldayım.” şeklinde yazıları bulunuyordu.

 

Size göre sosyal medya platformlarında yapılan tehditlerin ve hakaretlerin bir cezası olmalı mıdır? Bu konudaki görüşlerinizi lütfen yorum olarak paylaşmaktan çekinmeyiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir