Sosyal Medyada Popülerlik

Sosyal Medya ile hayatlarımız ne kadar değişti, birlikte görelim…

Okulun en popüler çocuğu olmak için çok iyi futbol oynamak gerekirdi ya da en yakışıklısı olmak veya okulun en güzel kızıyla birlikte olmak. Belki de zengin olmak da size bir popülerlik kazandırabilirdi ancak bu ve benzer özelliklere sahip değilseniz büyük ihtimalle daha sessiz ve sakin bir çocukluk / gençlik yıllarınız olmuştur. En önemli  amaç “sosyal” olmak.

Bu izlenimleriniz yok ise de bunlara sahip olmak için çabalamış olabilirsiniz. Belki okulun futbol takımı seçmelerinde ya da okulun en güzel kızının kapısında kendinizi gösterme gibi çabalarınız da olmuş olabilir. Ne kadar olumlu sonuç aldığınız ise gelecek yıllarda kendisini göstermiş belki de hoş birer gülümseme olarak anılarınız arasına katılmıştır. Gelelim günümüze ve sosyal medyaya. Sosyal medyada da bu tür istekler ve talepler devam etmektedir, gerçek yaşamın uzantısı olarak. İnsanlar yani “kullanıcılar” hala popüler olmak istiyorlar ancak popülerlik evrilerek “sosyal medyada popülerlik” boyutuna taşınıyor. Bunun sonucu olarak da farklı çabalar mevcudiyet gösteriyor ve tekrar bireylerin kendilerini kanıtlama çabaları ortaya çıkıyor.  

Sosyal Medya Popülerlik

Sosyal Medya Popülerlik

 

Resimde de görüldüğü üzere bir kullanıcı kendisini “sosyal medyada popülerlik” mottosuyla motive ediyor ve Facebook’ta popülerliğini arttırabilmek için kullanıcılara şunu rahatlıkla söyleyebiliyor: “Abone ol“. Amaç? Amaç çok basit. Sosyal medyada popüler olmak. Belki de Facebook’ta fenomen olmak. Evet, amaç bu ise sırada bu amaca yönelik araçlar gelmelidir. Öyle de oluyor, Abone Ol. Araçlardan en basit ve masumane olanı olan Abone Ol emir kipli isteği / ricası farklı boyutlara taşınarak, farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Satılan kullanıcılar, alınan takipçiler, beğenenler ve aboneler…

 

Facebook Abone Satın Almak

Kullanıcılar ego tatmini, popülerlik isteği, farklılaşmak için bir çok yöntem deniyor. Bunlardan bir tanesi de abone satın almak. Satın alınan “kullanıcılar” genellikle belirli bir filtrelemeden geçmeden, rastgele hesapları beğendiği ya da takibe aldığı için, alınan reaksiyonlarda yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda ise alınan sahte “ego tatminleri” açık bir şekilde belli olabilmekte ve Sosyal Medya platformlarında sürekli yapılan nitelik & nicelik tartışmalarına yeni örnekler sunmaktadır. Sahte ya da gerçek kullanıcıların bir hesabı beğenmesi nicelik olarak  hesabı destekleyecektir ancak nitelik olarak pek bir fayda getirmeyeceği aşikardır.

Bazı durumlarda ise, ki örnek olayımızda bu söz konusu, takipçilerden yüksek oranlarda geri dönüşler mümkün olabiliyor. Bu olayın ve hesabın bu yazıda kullanılması da yüksek oranda geri dönüşler, yüksek oranda sahip olunan abone ve paralelinde ise “abone ol” nedeniyle olmuştur.

@TAKSİM ♥

Sosyal Medya İletişimi

Sosyal Medya İletişimi

 

Sadece bir konum belirtme ile bu kadar beğeni alınması sosyal medyada pik noktası olarak değerlendirilebilir çünkü bir çok markanın hayal ettiği iletişim başarısı bundan ibarettir. Bahsettikleri her konu için ya da her paylaşım sonrasında yüksek oradan beğeni, yorum ve paylaşım almak bir iletişim başarısıdır ancak bu olayda durum çok daha farklı. Ortada bir marka söz konusu değil ve abonelerin satın alındığı da aşikar.

Bu örnek olay hakkında sizin düşünceleriniz ve yorumlarınız nelerdir? Birlikte tartışalım.

 

Bir önceki yazımız olan Arama Optimizasyonu başlıklı makalemizde anahtar kelime, arama motoru optimizasyonu ve bing hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

 • facebook fenomenleri
 • facebook abone satın alma
 • facebook abone satın al
 • facebook begeni satin al

You may also like...

1 Response

 1. bülent fidan dedi ki:

  Merhaba,

  Yazılarınızın başlıkları itibariyle “çok faydalanılması gereken bilgiler olabilir, gidip bir bakalım” deyip, incelemek istedim.

  Yazılarınızın daha doyurucu, hedefe ulaştırmaya yönelik olması arzusundayım.

  Başarılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir