Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi konusunda fikir sahibi olmak için öncelikle sosyal medya ve ortaya çıkışı konusunda bilgi edinmek gerekmektedir. O yüzden de yazıya sosyal medyanın ortaya çıkışıyla başlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Sosyal medya mecralarının ülkemizde ve tüm dünyada önlemez yükselişi 2007 yılında Facebook’un kurulmasıyla başlamıştır. İlk sosyal ağ olmamasına rağmen, tarihte en fazla popülerliğe (900 milyon+ kayıtlı kullanıcı) ulaşmış sosyal ağ Facebook olmuştur. Sosyal medyanın ortaya çıkma süreci ise web 2.0’ın hayatımıza girmesiyle başlar. Web 2.0 genel olarak  kullanıcıların / izleyicilerin ve yayıncıların karşılıklı diyaloglarının var olduğu bir sistemi sergilemektedir. Web 2.0’ın öncesinde yayıncılar sadece paylaşır veya konuşur, ziyaretçiler ise sadece dinlemek ile yetinirlerdi. Bu ise web 2.0 öncesinde dijital mecraların sadece monologdan ibaret olduğunun en önemli göstergesidir. Web 2.0’ın ve sonrasında sosyal medyanın ilk çıkış noktası, blogların ortaya çıkmasıyla meydana birlikte gerçekleşmiştir. İlk popüler ücretsiz blog sağlayıcıları ise WordPress ve Blogger olmuştur. Bunun yanı sıra, yazılımcılar ve teknoloji insanları bu servislerden önce blog yayınlarına başlamış olup, ücretsiz servislerin ortaya çıkmasıyla bu mecralarda yer alan kullanıcılar da artmıştır. Bu süreçlerin sonrasında MySpace büyük bir çıkış yakalamış ve ilk popüler sosyal ağ ünvanını almıştır. Ancak kalıcı bir yapıya ulaşamadan, kullanıcı kayıplarının eşliğinde zaman ile popülerliğini yitirmiştir.

 

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

 

Sosyal Medya Yönetimi | Adımlar

Sosyal medya yönetimi‘ni 5 adımda inceleyebiliriz;

 

 

 • Marka & Hedef Kitle Analizi
 • Dijital Stratejilerin Oluşumu & Stratejik Planlama
 • Sosyal Medya Uygulamaları & Kampanya Süreci
 • Marka İzleme
 • Sosyal Medya Raporlama

 

Sosyal medya yönetimi hizmeti konusunda öncelikle markanın dijital mecralardaki varlığı analiz edilmelidir. Bunun ardından ise, markanın müşterileri & potansiyel müşterileri yani hedef kitlesi araştırılmalı ve hedef kitlenin beklentileri öğrenilmelidir. Aynı sektörde hizmet sağlayan rakip firmaların sosyal medyadaki varlığı da önemli bir ipucu olacağı için bu markaların da sosyal medyadaki varlıklarının araştırılması gerekmektedir.

Şirket / firma hakkında yapılan araştırmalar sonucunda markaya dair yeni bir strateji planı oluşturulmalı ya da var olan stratejilerin araştırmalarda elde edilen veriler sonucunda revize edilmesi gerekmektedir. Dijital stratejilerin oluşturulması esnasında pazarlama stratejileri de belirlenmeli (sosyal medya pazarlama) , bu stratejiler sonucundan markanın hangi kıstaslarda pazarlama avantajları sağlayacağına dair ön görülerin oluşması sağlanmalıdır.

3. ve temel aşamada ise markaya dair elde edilen bilgiler uygulamaya dökülerek, sosyal medya mecralarında kullanıcılar ile interaktif iletişime başlanmalıdır. Süreç dahilinde içerik stratejisi en önemli  husus olacaktır. Bu nedenle de marka elçilerinin eğitilmesi ve sosyal medya stratejileri konusunda eğitilmesi gerekmektedir. Marka tarafından onaylanmış olan stratejilerin, marka takipçilerine ulaştırılması ana amaç olacaktır. Stratejiler paralelinde içerik üretimi hizmeti sergilenmelidir.

Uygulamaya konulan planların sosyal ağlarda incelenmesi ve markanın stratejiler sonucunda sosyal ağlardaki konumu izlenilmelidir. İzleme faaliyetleri sonucunda ise markaya hangi konumda olduğu ve gelecek planları en detaylı şekilde anlatılmalı, bu anlatılar sonucunda ne kadar süre içerisinde markanın varlığında değişmeler olacağı açık bir şekilde ifade edilmelidir.

Sosyal medya yönetimi hizmet için en önemli konu, sosyal medya ajanslarının yeterli ve geniş bir ön görüye sahip olmalarının gerekmesidir. Eğer, geleceği gerçekleşmesi muhtemel olaylar çerçevesinde göremeyen bir sosyal medya ajansından sosyal medya yönetimi hizmeti alınıyorsa, muhtemel krizler ve sorunlar her zaman kapınızda bekliyor olacaktır.

 

Bizler ile hemen iletişime geçebilir ve markanızın sosyal medya yönetimi hakkında görüşebilirsiniz.
Telefon: (216) 702 1689 ve (541) 34 34 112
E-Posta: smaorg@creamive.com ve hello@creamive.com

Bir önceki yazımız olan Online İtibar Yönetimi başlıklı makalemizde dijital kriz, dijital mecralar ve dijital pr hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

7 Responses

 1. 16 Eylül 2012

  […] Medya Ajansı, sosyal medya yönetimi ve sosyal medya pazarlama, online itibar yönetimi, Facebook reklamları, Google reklamları […]

 2. 28 Eylül 2012

  […] Medya Ajansı, sosyal medya yönetimi ve sosyal medya pazarlama, online itibar yönetimi, Facebook reklamları, Google reklamları […]

 3. 12 Ekim 2012

  […] Medya Ajansı, sosyal medya yönetimi ve sosyal medya pazarlama, online itibar yönetimi, Facebook reklamları, Google reklamları […]

 4. 29 Ekim 2012

  […] Sosyal Medya Yönetimi […]

 5. 20 Nisan 2013

  […] Sosyal Medya Yönetimi […]

 6. 27 Ocak 2015

  […] sağlanmaktadır. Bu tür kitlelere yönelik olan içerik ve bilgi paylaşımlarına ise kısaca Sosyal Medya Yönetimi demek mümkündür. Bu Sosyal Medya Yönetimi kişilerin kendilerinin yapması yada politik isim […]

 7. 08 Şubat 2015

  […] Sosyal medya yönetimi oldukça ciddi bir iştir. Alanında uzman bir ekip eşliğinde çalışma başarısını […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir