Sosyal medya yasağı artıyor

Kurumsal firmalar, çalışanlarının mesai saatleri içerisinde çeşitli paylaşım siteleri ile sosyal medya platformlarına girişlerini engelliyorlar. Kendi reklam ve tanıtımlarını sosyal medya üzerinden yapan kurumlar, çalışanlarını mesai saatleri dahilinde bu tip sitelere sokmuyorlar.

BURSA

Sosyal Medya Güvenlik

Erişim Bilgisayar Bilgi İşlem Uzmanı Cem Aşkalli, şirketlerin uzak erişim ile cari hesaplarının kriptolanarak bloke edilmesi ve çalışanların sosyal medyada vakit harcamalarının engellenmesi için güvenlik duvarı satın almaya başladıklarını söyledi. Art niyetli bilgisayar dolandırıcılarının uzak erişim sistemlerini kolayca geçmeleri halinde şirketlerin cari hesap ve diğer verilerini bloke ettiklerini ve yüklü miktarda para talep ederek bunları çözdüklerini anlatan Aşkalli, bu tip saldırılar ve müdahaleler için en önemli korumanın güvenlik duvar (fire wall) sistemi kurulması olduğunu söyledi. Bu sistem sayesinde ayrıca mesaide vakit harcamaya sebep olan video ve fotoğraf paylaşım siteleri ile sosyal medyanın da engellenebildiğini belirten Cem Aşkalli, artık bu uygulamalar devlet kurumlarının bile geçtiğini söyledi.

 

Sosyal Medya Yasakları

Sosyal Medya Yasakları

 

Sosyal Medya Yönetimi

Türkiye’de üretimi yapılan güvenlik duvarı ile şirket ortamındaki internet kullanıcılarının numaralandırılabilmesi, çıkış yapılacak sitelere sınırlama getirilmesi ve dışarıdan sisteme gireceklerin de kontrol altına alınabilmesi imkanları kurumları rahatlatıyor. Bu güvenlik duvarlarının nimetlerini sonuna kadar kullanmalarını tavsiye eden bilgi işlem uzmanları, kötü ve talihsiz bir hadise yaşanmadan güvenlik duvarı korumasına geçilmesini firmalara tavsiye ediyorlar.

Bu arada kanuni mecburiyet olarak şirket veya devlet dairesi içerisindeki iç kullanıcı kimliğinin belirlenmesini de sağlayan güvenlik duvarları, sosyal medyanın engellenerek çalışan verimliliğinin arttırılması hususunda da büyük katkı yapıyor. Son olarak Sanayi ve Ticaret Gümrük Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına güvenlik duvarı (fire wall) sistemi kuruluyor.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir