Sosyal Medya ve Viral: Twogirlsandapuppy

Sosyal Medya her her geçen gün yeni bir viral çalışma ev sahipliği yapıyor. Elimizden geldiğince de bu viral Facebook ve Twitter çalışmalarını okuyucularımız ile paylaşmaya gayret gösteriyoruz. Başlıkta da ismi geçen Twogirlsandapuppy adlı Facebook virali ise son zamanlarda karşılaştığımız en etkili ve en hızlı sürede dünya çapında yayılan viral oldu. Öyle ki henüz Türkiye merkezli bir haber yapılmamış olmasına rağmen, büyük ihtimalle yarın internette gezindiğimiz bir çok sitede haber olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Two Girls and a Puppy

Two Girls and a Puppy

 

Yakın zamanda 2 farklı viral haberi daha yapmıştık: Facebook Hatır Soruyor ve Viral Facebook Gizlilik Bildirisi. Bu iki haberimizdeki viral çalışmalar Facebook merkezliydi ve Facebook’un yeni güncellemelerine karşı kullanıcıların şüphelerini suistimal ederek, bir anda dünyayı ya da ülkemizi bu virallerin sarması  hedeflendi. Öyle ki 2 viral de bir anda milyonlarca kişiye ulaştı. Bu haber de ise çok daha farklı bir virale değineceğiz, Twogirlsandapuppy.

Bu viral de 2 kız çocuğu küçük bir köpek yavrusu sahibi olmak istiyor ve babaları da bir fotoğraflarının 1 milyon kişi tarafından beğenilmesini istiyor. Eğer, 1 milyon kişi o fotoğrafı beğenirse, babaları da sözünü tutacak ve bu sevimli kızlara istedikleri köpeği alacak. Evet, senaryo etkileyici değil mi? Sizce 24 saat içerisinde bu resim kaç kişi tarafından beğenilir? 100 bin,  250 bin, 500 bin ya da 1 milyon; bir milyoooooon? İlk bir milyonluk beğeni çoktan geldi ve şu anda 2 milyon 200 binden fazla kullanıcı bu fotoğrafı beğendi.

 

Twogirlsandapuppy Facebook

Twogirlsandapuppy Facebook

 

16 Ocak 2013, 19:30 itibariyle bu sayfayı 183 bin kişi beğenmiş durumda ve bu beğeni saat 16:30’da 131 bin idi. Bu fotoğraf Türkiye saati ile 15 Ocak 2013, 23:09’da yüklenmiş. Yani, 20 saat içerisinde 183 bin kişi bu sayfayı beğendi. Yayınlanan fotoğrafın  istatistiklerini ise bir alt kısımda inceleyebiliriz.

 

Twogirlsandapuppy Paylaşılan Fotoğraf

Twogirlsandapuppy Paylaşılan Fotoğraf

 

Two Girls and a Puppy sayfası tarafından paylaşılan ve en üst kısma tutturulan fotoğrafları 1 milyon 244 bin kez beğenilmiş, 23,300 kez yorum yapılmış ve bu fotoğraf neredeyse 100 bin kez paylaşılmış.

 

Twogirlsandapuppy Facebook Profil Fotoğrafı

Twogirlsandapuppy Facebook Profil Fotoğrafı

 

Two Girls and a Puppy sayfasının profil fotoğrafı ise 2 milyon 226 bin kez beğenilmiş, 23,791 kez yorum yapılmış ve bu fotoğraf neredeyse 50 bin kez paylaşılmış. Bu fotoğraf çok çok daha fazla beğenilmiş olmasına rağmen, daha az sayı da paylaşım almış. Yorum sayıları ise aynı sayıda seyrediyor. Daha az sayıda paylaşım almasına ise diğer fotoğrafın sayfanın üstünde yer almasını ve daha kolay paylaşılabilir olmasını gösterebiliriz. Ancak, daha fazla miktarda beğeni alması ise ilginç bir veri olmuş çünkü ikisi de neredeyse aynı zamanda paylaşılmış. Aralarındaki zaman farkı sadece 5 dakikadan oluşuyor.

 

Konuya haber sitelerinde de yer verilmeye başlanıldı. Mashable ve CNN  kısa da olsa bu virali haber yaptılar. Büyük ihtimalle yarına kadar bir çok internet sitesinde bu konu hakkında haberler göreceğiz. Türkiye’de ilk haberi Sosyal Medya Ajansı olarak yapmak istedik ki şu anda Türkiye’de çok fazla yayılabilmiş bir viral de değil bu.

Bizim tahminimiz bu viralin Sosyal Medya Optimizasyonu ya da Arama Optimizasyonu amacıyla ortaya çıkmış olduğudur. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ise, sayfa isminin Two Girls and a Puppy yerine Twogirlsandapuppy olarak girilmesidir. Arama motoru  optimizasyonu konusunda bilgili olan okurlarımız şu anda kesinlikle akıllarında bir şeyler canlandıracaktır çünkü birleşik olarak yazıldığında arama motorlarında daha önceden çok fazla belki de hiç sonuç çıkmayacaktı. Şu anda ise bu şekilde arama yapıldığında bu virale katkı sağlayan internet siteleri tek tek çıkıyor. Böylelikle, viralin sonuçları arama motorları üzerinde de  çok rahat bir şekilde gözlenebilecektir.

Viral ile gelişmeler olması halinde yazımızı güncelleyeceğiz ve açıkçası bizler de bu viralin nerelere kadar gideceğini merakla seyredeceğiz. Öyle ki, bu çapta yayılabilecek çok fazla içerik görmek mümkün olmuyor. En son gördüğümüz viral fotoğraf, Amerika başkanı Barack Obama‘nın seçimleri kazanması sonrası paylaşmış olduğu fotoğraf olmuştu.

 

Facebook'ta en çok beğenilen fotoğraf | Barack Obama

Facebook’ta en çok beğenilen fotoğraf | Barack Obama

 

Sizin Two Girls and a Puppy hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce tüm rekorları alt üst edebilecek mi?

 

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

1 Response

  1. 27 Mart 2013

    […] önceden Twogirlsandapuppy hakkında Sosyal Medya ve Viral: Twogirlsandapuppy başlıklı haberimizi okumuş olmalısınız. Eğer okumadıysanız, ön bilgi mahiyetinde bu […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir