Sosyal Medya ve Televizyon Kanalları

Televizyon kanalları sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Neler yapmalılar? Dizilerin sosyal medya tecrübeleri ne yönde ilerliyor? Geleneksel medyanın içerikleri sosyal medyaya nasıl entegre edilebilir?

Sosyal medyanın yükselişi sonrasında, geleneksel medyanın içerikleri kullanıcılar tarafından internet ortamına servis edilmeye başlandı. Bu içeriklerden en önemlileri de kuşkusuz dizilerdir. Bu içerikler sadece televizyondan izlendiği sürece para kazanabilen televizyon kanalları (reyting olarak adlandırılan ve dijital mecraları iyi bilenler için çok da mantıklı görülmeyen) bu içerikler internet ortamında seyredildiğinde kazançlarını doğru orantıda arttıramıyor. Sadece, dizinin yayın esnasında ürün yerleştirmeleri ve bant reklam yayınları bu tez ile çelişmektedir. Bunun nedeni ise, dizilerin internet ortamında da izleniyor olması bu dizilerin popülaritesini arttıracaktır ancak elde ölçülebilir bir veri yine de olamayacaktır.

 

Gelelim, geçtiğimiz sezona ve Eylül’ün son haftalarında hareketlenmeye başlayan yeni yayın dönemine…

 

Sosyal Medya Televizyon

Diziler ve Hastagler

 

Geçtiğimiz sezon dizilerin neredeyse tamamına hashtagler damga vurdu. Her dizinin en az bir hashtagi belli aralıklarla ekranda belirdi ve izleyiciler ile interaktif bir iletişim köprüsü kurulmaya çalışıldı. Buradaki amaç, izleyicileri sosyal medyada çevreleriyle dizi hakkında konuşma konusunda motive etmekti ve bu fikirlerin dizilerin izlenilme oranlarını az ya da çok arttırdığı düşünülebilir.

 

Bu uygulamalarda bazı diziler çok başarılı oldu ve sabit yöntemlerin yanı sıra ilginç ve yaratıcı fikirler de görüldü. Sosyal medya ile ilk tanışan dizilerden olan 1 Kadın 1 Erkek ise en başarılı dizilerin başında gelmekte. Bir çok farklı uygulamaya imza atan 1 Kadın 1 Erkek, ilk defa dizi içerisinde QR kod uygulaması ve canlı tweet akışı gibi izleyici ve kullanıcıları birleştiren sosyal medya entegresyonları yaptı. Bir tweet atıyorsunuz ve bu televizyon ekranında yayınlanıyor. Bundan sadece 5 sene öncesinde bile olanaksız görünen bir şekilde izleyiciler de dizilere rahatlıkla dahil olabildiler.

 

1 Kadın 1 Erkek Sosyal Medya

1 Kadın 1 Erkek Sosyal Medya

 

Sezon finalinde ”1 Erkek 1 Kadın” bu uygulama ile izleyenleri ekrana kitlemeyi amaçladı. Sezon yayınlanırken ekranın sağ alt köşesine yerleştirilen QR kod ile dizinin hayranları, dizinin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış 1,5 dakikalık kamera arkası görüntülerine ücretsiz ulaşabildiler.

 

Bu uygulamalarda en çok dikkat çeken televizyon kanallarının vizyon sahibi ve yeniliğe açık olmalarıdır. Özellikle de Star TV‘nin Doğuş Yayın Grubu‘na satışı sonrasında bu yenilikleri birer birer uygulamaya koyulması ise takdire şayandır. Öyle ki, şu anda sosyal medyayı ve interneti en başarılı kullanan televizyon kanalı olduğunu söylemek çok zor olmayacaktır.

 

Yayınladığı dizilere dair resmi sosyal medya hesaplarını bulunduran ve diğer hesaplarının kapatılmasına yönelik çalışmalar yapan Star TV, sosyal medyada her içeriğiyle var olmaya çalışıyor. Kendi dizilerini sitesinde de yayınlayan Star TV, bu içeriklerin dijital mecralarda yayınlanması sonucu başkalarının para kazanması yerine kendine kazanç sağlayabiliyor: Dizi öncesi reklamlar, sayfada yer alan reklamlar vb… Bu çalışmalar ise sosyal medya yönetimi konusunda başarılı olduklarının ve belki de bir sosyal medya ajansı‘ndan sosyal medya hizmeti aldıklarının göstergesidir.

Dizilerin tamamının yayınlanmasının yanı sıra belli parçalarının sosyal medyada sıklıkla paylaşılması da bir gerçektir. Özellikle de eğlenceli ve komik bölümler sosyal medyada sıklıkla paylaşılıyor. İşler Güçler dizisi de bu paylaşımların sıklıklar yapıldığı ve görüldüğü dizilerin başında geliyor. Star TV artık bu parçaları da kendi sosyal medya hesapları üzerinden yayınlayarak sosyal medyada manipülasyonların kendi bünyesince yapılmasını sağlıyor. En güzel örnek ise bu hafta yayınlanan İşler Güçler dizisinin Boomcu Onur Hakkını Arıyor adlı parçası. Videonun başındaki ve sonundaki Star TV ibareleri ise içeriklerin birinci elden hazırlandığını hissettiriyor. Artık bu konuda kanalların sosyal medyada daha sıklıkla var olması ve içeriklerini bu mecralarda servis etmeleri gerektiğini düşünüyoruz ve bu karar onlar için kesinlikle daha yararlı olacaktır.

 

 

 

Televizyon kanallarının ve geleneksel medyanın sosyal medya çalışmaları hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızla bu yazıya katkıda bulunmanızdan çok memnun olacağız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Twitter Takipçi Satış Ekonomisi başlıklı makalemizde Barracuda Labs, eBay ve infografik hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • sosyal medya tv
  • medya ve televizyon
  • boomcu onur kapak fotoğrafları

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir