Sosyal Medya Stratejileri

Bir önceki yazımızda Sosyal Medya Pazarlama konusuna değinmiş ve doğrularıyla da yanlışlarıyla da nasıl bir yol haritası çıkartılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda daha da temel noktalara inerek, sosyal medyada daha detaylı bir yol haritası çıkartabilmek için gerekli olan strateji yani sosyal medya pazarlama stratejileri hakkında başlıklara yer vereceğiz.

1)      Hedef Kitleniz Kimlerden Oluşuyor?

Neden:  Çünkü uzun vadeli sonuçları optimize etmek ve Sosyal Medya ROI (return of investment / yatırımın geri dönüşü) sağlamak için, Sosyal Medya kampanyanıza uygun, doğru hedef kitleyi belirlemeniz ve planlarınızı da bu çerçevede değerlendirmeniz gerekir. Kitlenizi belirlemeniz için yanıtlamanız gereken bir kısım sorular var: Sosyal Medya kampanyanızın hedeflediği kişiler kimler? Hedef kitleniz, diğer ortamlardan farklı olarak sosyal medya ortamında nasıl davranıyor? Kitleniz neden belli bir platformu kullanıyor? Farklı mecralarda, farklı şekilde davranıyorlar mı? Farklı sosyal medya mecralarında hedef kitlenizin yapısı farklılaşıyor mu?

 

2)      Sosyal Medya kampanyasının markanız için ne elde etmesini istiyorsunuz?

En önemli soru da bu aslında çünkü sosyal medya pazarlama faaliyetlerinize başlarken, hedeflerinizi belirlemiş ve bu hedeflere ulaşabilme konusunda emin adımlar ile yola çıkıyor olmanız gerekmektedir.

 

3)      Sosyal Medya kampanyanızın performansını ölçmek için doğru ölçüleriniz var mı?

Lütfen internetteki hazır şablonları ve ölçüleri sosyal medya kampanyanızı ölçmek için kullanmayın. Her organizasyonun, markanın ya da kuruluşun kendi hedef ve beklentileri olduğundan ölçüleri de kendilerine has olmaktadır. Bu nedenle de siz de kendinize belirli hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşabilme konusunda kendi ölçüm mekanizmanızı oluşturun.

 

4)      Sosyal Medya Stratejileri organizasyonunuzun Pazarlama Plan ve Bütçesine dahil edilmiş mi?

Sosyal medyada kurgulayacağınız stratejiler ile pazarlama plan ve bütçenizin asla birbirlerinden bağımsız olmalarına izin vermeyin çünkü gerçekçi ve başarılı olacak bir strateji her zaman sağlam temeller üzerine inşa edilmelidir ve bütçe bu temellerin merkez noktası olacaktır.

 

5)      Sosyal Medya mecralarında, markanızla özdeşleşmiş bir söylem var mı?

Markanızın sosyal medya mecralarında bir söyleme sahip olması çok önemlidir. Bu söylemleri eğer kişiselleştirebilirseniz, sonraki aşamalarda farklı tonlamalarla hedef kitleniz ile iletişime geçmekten sakınır ve onlarla aranızda kuracağınız bağı güçlü bir temele oturtmuş olursunuz.

 

6)      Sosyal Medya kampanyası için motive olmuş takımınızın gücü nedir?

Sosyal medya diğer mecralara göre çok sesli bir yapıya sahiptir. Kullanıcılarınız belli bir söyleme maruz kaldıklarında fikirleri değişebilir. Peki ekibiniz? Ekibiniz stratejilerinizin çıkış noktasında sizin ile aynı fikirde olmalıdır. Motivasyon ise en önemli güç olacaktır. Motive olmuş olan ekip üyeleri her zaman daha verimli bir şekilde stratejilerinizi uygulamaya çalışacaktır.

 

7)      Diğer departmanlardan, Sosyal Medya ortamı aracılığıyla tüketicileriniz ile bağlantı kuran çalışanlar var mı?

Örneğin: Online Satış Destek, Online Müşteri Hizmetleri, Online Teknik Destek vb. ekiplerin sosyal medya stratejileriniz ile uygun bir çalışma sergilemesi, genel sosyal medya stratejilerinizin bütünlük göstermesi gerekmektedir.

 

8)      Kullanıcılarınızın her hareketini, her konuşmasını takip ediyor musunuz?

Siz hakkınızda neler söylemişler? Olumlu ya da olumsuz hakkınızda nasıl bahsediyorlar? Onların rahatsızlıkları sizleri de rahatsız ediyor mu? Online itibar yönetimi konusunda ne kadar başarılısınız?

 

9)   Geleneksel pazarlamanızı, Sosyal Medya pazarlamanızla entegre ettiniz mi?

Müşterilerinizi, geleneksel pazarlama faaliyetlerinden Sosyal Medya mecralarınıza çekmeniz çok önemlidir. Bu planlama Sosyal Medya varlığınızı geliştirmek için mevcut pazarlama faaliyetlerinizden faydalanmakla ilgilidir ve elinizde olan potansiyel gücü kullanarak daha verimli bir Sosyal Medya gücüne ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

10)   Sosyal Medya uygulamalarınızı ve faaliyetlerinizi mümkün olan her türlü dijital ortama dahil ettiniz mi?

Sosyal ağlarda olan varlığınızı diğer tüm dijital ve hatta geleneksel mecralarda duyurarak daha etkili bir sosyal medya yapılanması sağlayabilirsiniz.

 

11)   Sosyal Medya mecralarınızdan gelen müşterileriniz için satın alma süreciniz var mı?

Sosyal medya hesaplarınız ile sizden haberdar olan kişilere aktif bir şekilde sizinle ticaret yapabilme fırsatı sunmanız, satışlarınızı arttıracaktır. Öyle ki, bu mecralarda sizi takip etmeyi tercih eden kullanıcılar markanıza yönelik büyük ihtimalle pozitif fikirlere sahiptir. Bu nedenle de, bu kişiler sizin ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satın almak isteyeceklerdir. Onlara bu imkanı sunmalısınız.

 

11 adımda sosyal medya stratejilerinizi kontrol edebilirsiniz. Sizin şu anki durumunuz nedir ya da bu başlıklardan hangilerini uyguluyorsunuz?

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Pazarlama başlıklı makalemizde ağızdan ağza pazarlama, geleneksel medya ve konvansiyonel medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • sosyalmedya

You may also like...

2 Responses

  1. 26 Ekim 2012

    […] sosyal medya dünyasında bir çok marka, kendilerine özel Facebook Stratejisi ismiyle yeni sosyal medya stratejileri geliştirerek müşterilerinin ya da potansiyel müşterilerinin ilgisini çekmeye […]

  2. 03 Kasım 2014

    […] stratejileri olmayan firmalar kaybetmeye mahkumdurlar. Sosyal medyada rastgele adımlar atmak size ROI – Sosyal Medya Stratejileri konusunda ciddi problemler yaşatacaktır. Firmalar kendilerine hedefler koymalı ve bu hedeflere […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir