Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlama, internet sitenizde ve kullandığınız diğer dijital mecralarda sergilediğiniz bir ürün veya hizmetin sergilenişinin, insanlara sunuluş şeklinin ve tanıtımının sosyal medya araçları kullanılarak yapılmasıdır.

Sosyal Medya, müşterilerinizin bulunduğu yerlerde sesinizi iyi duyurabilmenizi ve daha önemlisi de müşterinizi dinleyebilmenizi sağlar. Böylelikle, müşterileriniz ya da potansiyel müşterileriniz ile aranızda daha derin bir bağ oluşturabilirsiniz ve onlar ile aranızda kurulacak bir ilişkinin temellerini atabilirsiniz. Sonrasında ise, marka sadakati konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız.

Facebook, Twitter, Digg, Friendfeed, Youtube, Google Plus, Vimeo, Tumblr, Pinterest, MySpace,  Linkedin gibi sosyal medya mecralarında insanların sizden pozitif olarak bahsedebilmesi için ilgi çekici kampanyalar hazırlanması, iletişim yöntemleri kullanılması, pazarlama faaliyetlerinin yapılması ve önemlisi de onların dinlenilmesi ve interaktif bir iletişim ortamı kurulması gerekmektedir.

Sosyal medya pazarlama konusunda başarılı olabilmek için diğer gerekli bir başlık ise sosyal medya uygulamaları olacaktır. Başarılı sosyal medya uygulamaları eşliğinde ağızdan ağza pazarlama en başarılı şekilde uygulanabilir ve viral pazarlama konusunda bir adım öne geçilebilir.

 

Sosyal medya pazarlama dahilinde daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Sosyal Medya OptimizasyonuEtkileşim / EngagementOnline İtibar Yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi konularında da başarı sağlamak gerekmektedir. Bunların tamamı ise, sosyal medya pazarlama alanındaki başarınızı ya da başarısızlığınızı ortaya çıkartacaktır.

 

 

 

Sizi Arıyorlar, Sosyal Medyada Mısınız?

Bir ürün ya da hizmet sağlıyorsunuz veya binlerce müşteriniz / potansiyel müşteriniz var. Peki, sosyal medyada var mısınız?  2010 yılının sonlarına doğru yükselişe geçen Sosyal Medya akımı, artık dünyanın vazgeçilmez unsuru konumuna gelmiş durumdadır. Öyle ki, şu anda “en fazla ziyaret edilen site” hangisi olabilir? Google artık dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi değil. Hala, kullanıcılar Google ile markalara ulaşmaya çalışıyorlarsa da Facebook‘ta markaya karşı beğenilerini göstermek istiyorlar.

Sizi arayan kullanıcıları asla geri çevirmemek için sosyal medyada var olmalı ve profesyonel bir destek almalısınız.

 

Marka Bilinirliğinizi Arttırın

Geleneksel medya organları ile marka bilinirliğini arttırmak artık çok daha pahalı. Ayrıca, ölçülebilir bir veri akışına sahip olmaması nedeniyle de çok verimli olamayan eski ve ikinci plana atılacak yöntem olarak akıllarda kalması gerekmektedir. Sosyal medya aracılığıyla ne kadar kişiye ulaşabildiğinizi ve bu kişilerin hakkınızda neler düşündüğünü öğrenebilmeniz mümkün. Peki ya geleneksel (konvansiyonel) medya? Sadece tek taraflı iletişimin sağlandığı ve kullanıcıların sadece dinleyici olduğu bir mecra. Sosyal Medya? Sizi beğenen ya da beğenmeyen tüm bireyleri dinleyebileceğiniz ve bu konularda önlemler alarak hızlı bir aksiyon sergileyebileceğiniz bulunmaz bir mecra.

 

Sizlerde daha fazla bilgi almak ya da görüşlerinizi paylaşmak için yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Ayrıca, daha fazlası için lütfen bizim ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Telefon: 0216 702 16 889

E-Posta: smaorg@creamive.com

Bir önceki yazımız olan Sosyаl Medya ve Manipülaѕyon başlıklı makalemizde arap baharı, butik markalar ve bаrаck obama hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

 • medya
 • sosyal

You may also like...

3 Responses

 1. 18 Ekim 2012

  […] Sosyal Medya Pazarlama […]

 2. 31 Mart 2013

  […] Sosyal Medya Pazarlama […]

 3. 02 Mayıs 2013

  […] Sosyal Medya Pazarlama […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir