Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu siteniz için mükemmel bir ziyaretçi kaynağı sağlayabilir. Farkına varılması gereken önemli nokta ise her bir sosyal ağın kullanıcılarını anlamak gerekir ve bu sosyal ağlar ile olan iletişimlerinin yanı sıra davranışlarını da bilmek gerekmektedir. Bu bilgi sonucunda orada hangi tür paylaşımların (resim, video, yazı, internet adresi…) işe yaradığını öğrenebilir ve daha fazla tıklanabilir içerikleri üretmeyi şekillendirebilirsiniz. Örneğin, Pinterest‘in ziyaretçi çekebilme konusunda en verimli sosyal medya mecrası olduğunu ise unutmamak gerekir.

Arama motorlarına yönelik gerçekleştirilen Arama Optimizasyonu ise Sosyal Medya Optimizasyonunun bir parçasını oluşturmaktadır.

Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu

 

Sosyal Medya Yönetimi

Genellikle her sosyal ağın belli başlı bazı katılımcıları mevcuttur. Örneğin; Linkedin iş aramak ve yeni networkler oluşturmakla ilgilenen her yaştan tüm profesyonelleri bir araya getirmeye yönelmiştir. Tumblr ise genellikle gençlerin yanı sıra tasarım ve moda topluluklarını bir araya getirmekte hayli popülerdir. Bunlar ile birlikte, hesaplarınızın demografik yapısını sosyal ağların analiz programları ile ya da analiz özelliği olan sosyal medya yönetimi araçları ile analiz etmenizi tavsiye ederiz. Bu bilgiler size var olmak istediğiniz sosyal ağ ve kullanıcıları hakkında bilgiler sunacaktır ve topluluğunuzun demograf yapısı hakkında eşleşmeler sunacaktır.

Zamanla da Sosyal Medya Optimizasyonu için önemlidir. Web sitelerinin yüksek ve düşük seviyede ziyaretçilere sahip olması gibi, sosyal ağlarda benzer durumlara sahiptir. Şu konuda dikkatli olun: Sitenizin yoğun zamanları, sosyal ağınızın yoğun zamanları ile eşleşmeyebilir. Örneğin, bazı kişiler iş yerlerinde ya da okullarında Facebook’a bağlanma konusunda kısıtlamalara maruz kalabilir; bu yüzden de paylaşımlarınızı geceleri ya da hafta sonları daha iyi duyurabilirsiniz. Ayrıca, Facebook EdgeRank algoritmasının sayfanızın güncellemelerinin hayranlarınızın / beğenenlerinizin zaman akışlarında ne zaman görünmesini etkilediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

 

Bir başka sosyal medya optimizasyonu ise kullanıcıların platformu nasıl kullandığını bilmeyi gerektirir. Örneğin, Twitter kullanıcılarının%40’ı takip ettikleri kullanıcıların tweetleri hakkında konuşmaktansa dinlemeyi tercih ederler. Bunun anlamı ise, soru tweetleriniz hakkında çoğu zaman onlarca yanıt alamayabilirsiniz. Tumblr‘da sayfa görüntülemelerinin büyük bir çoğunluğı kullanıcıların dashboardlarından / kumanda panellerinden gelmektedir. Eğer bir takipçinizin gözlerini yakalamak istiyorsanız, paylaşımlarınızı dikkatlice biçimlendirmelisiniz ki dashboard görünümündeyken kullanıcıyı yakalamalısınız. Böyle bir fırsat varken kullanıcıları yakalamayı anasayfanıza bırakmadan burada bu amacınızı gerçekleştirmelisiniz.

 

Bu yazıda genellikle sosyal medya hesaplarınızın optimize edilmesi ve verimliliğini arttırmaya yönelik bilgiler içermektedir. Eğer, sosyal medya optimizasyonu ile web sitelerinize ziyaretçi akışınızı güçlendirmek istiyorsanız yarın bu konu hakkında bilgiler paylaşacağız. Sosyal ağlarda takip ederek ya da bloga sağ kısımdan abone olarak tüm yazıları takip edebilirsiniz.

Ya da bir kaç gün öncesinde paylaşmış olduğumuz Arama Optimizasyonu başlıklı yazımızda arama motorlarına yönelik Arama Optimizasyonu konularındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arama Optimizasyonu başlıklı makalemizde anahtar kelime, arama motoru optimizasyonu ve bing hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

2 Responses

  1. 23 Eylül 2012

    […] önceki yazımızda belirttiğimiz sosyal medya optimizasyonu sitenize ziyaretçi getirebilmenize yardımcı olurken, ekileşim (engagement) sitenize doğru […]

  2. 12 Ekim 2012

    […] medya pazarlama dahilinde daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Sosyal Medya Optimizasyonu, Etkileşim / Engagement, Online İtibar Yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi konularında da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir