Sosyal medya operasyonu: 24 gözaltı

İzmir’de Taksim Gezi Parkı eylemleriyle alakalı sosyal medya üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri iddiasıyla 24 kişi gözaltına alındı.

 

İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesaplarının bağlı oldukları IP adresleri tespit edilerek belirlenen 38 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınan 24 kişi hakkında “ halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla işlem yapılacağı öğrenildi.

Sosyal medya operasyonu: 24 gözaltı

Sosyal medya operasyonu: 24 gözaltı

 

Gözaltına alınanların emniyetteki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edilecekleri bildirildi. Gözaltına alınanların yakınları ise Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi önünde beklemeyi sürdürürken, alınanlar ile ilgili bilgi almak için Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Ali Engin, gözaltıların Cumhuriyet Savcılığı tarafından gelen talimat gereği yapıldığını belirterek “ İfadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmalarını umuyoruz. Biz de parti olarak kendilerine avukat yardımı yapıyoruz. Ailelerini bilgilendiriyoruz. Twitter üzerinden eyleme çağırmakla suçlanıyorlar. Umuyoruz bir an önce ailelerine kavuşurlar.” dedi.

Ayrıca, sosyal medya ajansları ve sosyal medya danışmanlığı yapan firmaların da kullanıcıların aşırıya kaçmamaları ve provokasyonlara alet olmamaları konusunda uyarıyor. Özellikle de Twitter üzerinde kullanıcılar rahatlıkla hakaret edebiliyorlar ancak bunların sonucunda haklarında yasal işlem başlatılabileceğinin çoğu zaman farkına varmıyorlar. Bu gibi durumlarla karşı karşıya gelmemek adına kullanıcıların Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

1 Response

  1. 10 Temmuz 2013

    […] tehditlerin sonu kötü bitebiliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız Sosyal medya operasyonu: 24 gözaltı ve Twitter’da Hakaret ve Hapis Kararı haberlerinde sosyal medya platformlarında […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir