Sosyal medya kullanıcıları dikkat!

ABD’de Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın sadece milyonlarca telefonu dinlemekle kalmadığı ortaya çıktı. NSA, ‘Prizma’ isimli bir programla Facebook, Google ve Apple gibi teknoloji devlerine de direkt olarak bağlanmış.

ABD’de  Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), on milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını izlemesinin ortaya çıkmasının ardından dinleme skandalının içeriği de büyüyor.

İngiliz ve ABD medyası NSA’nın sadece telefonları dinlemekle kalmayıp yeryüzündeki tüm sosyal medya kullanıcılarına ait hesaplara direkt olarak ulaşabildiğini de ortaya çıkardı

ABD ve İngiliz medyasındaki haberlere göre NSA’nın Google, Facebook, Apple ve diğer büyük teknoloji firmalarının üst düzey gizlilik gerektiren tüm sistemlerine direkt ulaşan bir sistemi mevcut.

NSA’nın Prizma’  isimli bir bilgisayar programıyla teknoloji devlerinin ana sistemlerine bağlandığı da belirtiliyor.

Program sızdığı anan işletmelerdeki tüm geçmiş verileri, yazışmaları, ve postaları ve hatta anlık sohbetleri bile toplayarak arşivliyor.

Skandalın ardından açıklama yapan teknoloji şirketi yöneticileri Prizma isimli program hakkında bir bilgileri olmadığını iddia ederek “Böyle bir program varsa ve kullanılıyorsa bu bilgimiz dışında yapılıyordur” dedi.

 

NSA Prizma

NSA Prizma

 

NSA’nın telefon dinleme ve internet takibini sızdıran kişi kimliğini açıkladı

Amerika’nın en etkili istihbarat birimlerinden olan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile Federal Soruşturma Ofisi’nin (FBI), telefon dinleme ve internet kullanıcılarını takip etmesiyle ilgili gizli programı basına sızdıran kişi kimliğini açıkladı. PRISM (Prizma) adı verilen gizli telefon dinleme ve internet kullanıcılarını takip etme programını 29 yaşındaki Edward Joseph Snowden isimli eski bir Merkezi Haber alma Teşkilatı’nın (CIA) ajanı olduğu ortaya çıktı.

Snowden, Prizma ile ilgili bilgileri verdiği gazetelere de kimliğini açıkladı. Snowden’in kimliği pazar günü öğleden sonra önce İngiliz gazetesi ‘The Guardian’ ardından da ‘The Washington Post açıkladı. Snowden, üzerinde ‘çok gizli’ ibaresi olan dosyayı basına sızdırma nedenini, ‘‘Önemli olan hükümetin masum vatandaşların gözünü bu şekilde korkutamayacağını anlamasıydı’’ diye ifade etti.

Ulusal Merkezi İstihbarat Başkanı James R. Clapper, dün Prizma programının kim tarafından basına sızdırıldığı Adalet Bakanlığı tarafından araştırılmaya başlanıldığını duyurmuştu.

Snowden iki gazeteye yaptığı açıklamada, bilgiyi sızdırmakla üstlendiği tehlikenin farkında olduğunu ancak önemli olanın doğru yapılması diye aldığı riski ifade etti. Snowden, konuşma özgürlüğü ve kişilerin küresel alanda özel hayatlarına müdahaleye karşı olan ülkelerden sığınma talep ettiğini ifade etti. ‘‘Saklanmayacağım’’ diyen Snowden, ‘‘Amerikan hükümetinin zalimleri açığa çıkarabilmek için insanların gözünü korkutması yasal değil’’ diye konuştu.

Yaptığının bir şeyleri değiştirip değiştirmeyeceği sorusuna Snowden, ‘‘Ben zaten şuan bir şeylerin değiştirdiğini düşünüyorum. Herkes, her yerde şimdi ne kadar kötü şeylerin yapıldığını konuşuyor. Artık insanların kendi özel yaşamlarının korunması mı yoksa devlet tarafından takip edilmeye rıza mı gösterecekler, buna onlar karara verecek’’ diye cevap verdi.

Snowden verdiği mülakatta, yaşanılan olaylardan sonra NSA’nın telefon dinleme ve takip olaylarının bundan sonra yasal çerçevede sürdürmesinin yolunu da açacağını umduğunu söyledi. ‘‘Hükümet ne kadar kabul etmeyecek olsa da artık devlet sırrı diye mahkemeler böyle ayrıcalıklara kolay kolay izin vermeyecek’’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Sosyal medya operasyonu: 24 gözaltı başlıklı makalemizde Bilişim Suçları, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek ve organize suçlarla mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir