Sosyal Medya “İnovasyon”

HTML işaretleme dilini geliştirerek ‘www’ olarak tanımlanan bilgi paylaşım sisteminin kurucusu bilgisayar profesörü Sir Tim Berners Lee, “Sosyal medya internetin inovasyonu mudur? Herhalde öyledir…” dedi.

‘İnternetin inovasyonu sosyal medya

1989’da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (www) olarak tanımlanan bilgi paylaşım sisteminin kurucusu bilgisayar profesörü Sir Tim Berners Lee, eğitimin ve sosyal uygulamaların önemine dikkat çekerek, “Sosyal medya internetin inovasyonu mudur? Herhalde öyledir” dedi.
Türkiye İnovasyon Haftası etkinliği kapsamında düzenlenen basın yemeğine katılan Lee, “Bir platform oluştururken ardından neler olacağını kestiremezsiniz. www fikrinin en önemli kısmı belge paylaşımıydı. Yani bilgi alışverişi yapılan bir alandı. Sonrasında dünyada bilgilerin toplandığı bir platform haline geldi” diye konuştu.

İnternetin İnovasyonu Sosyal Medya

İnternetin İnovasyonu Sosyal Medya

Fetih 1453 örneği
Basın yemeğine Lee’nin yanı sıra, Seri Girişimci İnovasyon ve Girişimcilik Dalında ABD Ulusal Danışmanlık Konseyi Üyesi Kenneth P. Morse, Microsoft Office Inovasyon Direktörü Anton Oğuzhan Andrews, Teague Strateji ve Araştırma Direktörü Boeing Dreamliner 787 Proje Direktörü Heidi McBride katıldı.
ABD Başkanının inovasyon ve girişimcilik danışmanı Kenneth Mors, yemekte yaptığı konuşmada Fetih 1453 filmine atıfta bulunarak, “Fetih 1453 filminde Osmanlıların yaptığına bakın. Türkiye’nin yapması gereken de bu, inovasyona yatırım yapmak” dedi.
İstanbul’un inovasyon açısından çok önemli bir merkez olabileceğine dikkat çeken Morse, “Google gibi büyük internet girişimlerinin çoğu büyük şirketlerin gözetiminde. Türkiye’de de böyle girişimler Sabancı ve Koç gibi büyük gruplardan gelecek. Uzun vadeli çalışmalar için finansan sahibi gruplar bunlar” diye konuştu.

‘Hiyerarşi bitiyor’
Microsoft Tasarım Direktörü Anton Oğuzhan Andrews ise, Türkiye’nin inovasyonda başarılı olması için eğitime önem vermesi gerektiğini söyleyerek, “Yaratıcılık için pek çok farklı yol var. İnovasyon ve organizasyonu beraber devam ettirebilmek çok önemli” dedi.
Microsoft’da hiyerarşik yapıdan uzaklaşmaya çalıştıklarını belirten Andrews, “Diğer büyük şirketler de böyle yapıyorlar. Şirketlerin dışarıdan bazı fikirlere açık olması gerekiyor” diye konuştu.
Dünya’nın en ünlü endüstriyel tasarım danışmanı ve Boeing 787’nin araştırma ve proje direktörü Heidi McBride ise inovasyon konusunda kişilerin ödüllendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinin açılışına Başbakan Erdoğan katıldı.

Türkiye İnovasyon Haftası

Türkiye İnovasyon Haftası

 

Çağlayan: Buluşlar  raflarda kalmayacak

Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2010’da Türkiye’nin yaklaşık 31 bin tasarım başvurusu bulunduğunu söyledi.
Çağlayan, ”2011’de bu sayı yüzde 20 artarak 36 bin 578’e ulaştı. Yine ülkemiz, AB’de en iyi tasarımcılar listesinde 2. sıraya yerleşmiştir. Bu tasarımlar ve buluşlar tozlu raflarda kalmayacak ve sanayicilerimiz bunlara sahip çıkacak” dedi. Sosyal Medya Ajansı olarak bizlerde yakalanmış olan bu başarılı ivmeyi merakla takip etmekteyiz.

‘Ulusal strateji gerek’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye İnovasyon Haftası’nın Türkiye’nin geleceği ve rekabet gücü için büyük önem taşıdığını belirterek, inovasyon ile farkındalık yaratmak konusunda hayli mesafe aldıklarını söyledi.
Büyükekşi, inovatif düşüncenin, vücut bulması için, ulusal inovasyon stratejisinin oluşturulması ve bir devlet belgesi olarak ortaya konulması gerektiğini ifade etti.

 

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • inovatif yatırım
  • yatırım inovasyon
  • sosyal inovasyon

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir