Sosyal Medya Haberciliği Büyüktür Eski Medya

Bugün 11.15 sularında İstanbul’da bir deprem oldu.  İstanbul’da özellikle de Avrupa yakasında yaşayan okuyucularımızın neredeyse tamamı hissetmiş olmalı bu depremi. İlk aldığımız duyumlara göre de merkez üssü Büyükçekmece ve depremin büyüklüğü ise 3.8. Buraya kadar her şey doğal ve normal. Deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğumuz için, her hafta onlarca deprem oluyor ve 5 hatta 6 altında olan depremleri pek fazla önemsemiyoruz. Ancak, bu depremin İstanbul merkezli olması, şiddeti ne kadar az olsa da çok daha fazla kişinin hissetmesine neden oldu ve sosyal medyada bir anda “deprem oldu” mesajları yayıldı. Öyle ki çoğumuzun yaptığı gibi biz de öncelikle Twitter‘a girerek “deprem” kelimesini arattık ve onlarca kişinin bir anda deprem tweetleri atmasıyla deprem olduğuna inandık.

 

Peki gazeteler ne yaptı? Onlarda hemen Twitter‘a baktı bizim (internet haberciliği, sosyal medya haberciliği yapan siteler) gibi ve deprem olduğu fikrini bu şekilde onayladılar. Burada çok ince bir nokta çıkıyor. Eğer 100 farklı kullanıcı anlaşarak benzer konuda bir tweet atarsa bu kesinlikle doğru olarak onaylanacaktır belki de. Örneğin,

X köyünde 50 kişilik bir çete katliam yapıyor, tüm telefon bağlantılarımız kesildi. Lütfen bize yardım edin.

Tek bir tweetle de tüm sosyal medyanın ya da Türkiye’nin bir konuya inanmışlığı da var, yok değil.

 

Milliyet  ve Hürriyet

Milliyet ve Hürriyet de deprem olduğunu Twitter‘a girerek kontrol eden internet gazetelerinden oldu. Öyle ki ilk aşama Milliyet sadece şunu dedi;

İstanbul’da deprem

İstanbul’da deprem oldu.

Ayrıntılar gelecek

Hatta ilk önce İstanbul’de gibi bir yazım hatası yaptılar, acil olarak haberi servis etmelerinden kaynaklı heyecandan dolayı. Deprem -11.10-11.15 aralığında oldu ve hemen hızlı davranmak adına haberlerini eklediler çünkü o sırada Kandilli’den de haberi teyit edemiyorlardı ve veriler geldikçe güncelleyecekleri bir habere imza atmak istediler.  Kandilli’den resmi verileri almayı beklemeden daha fazla okuyucuya ulaşmak gerekiyordu ve resmi duyuru geldiğinde de güncelledikleri habere bu duyuruyu eklemek daha cazip gelmiştir.

Sonrasında haberi güncellediklerindeyse Twitter‘dan deprem ile ilgili tweetlerden bir kaç tanesini koydular.

Çağlayan’daki binamızda bilgasayarlar düşecekti

Maslakta Plazanın dokuzuncu katındayım ve baya salladı ( CanÖztürk )

Bayağı bir gürültü çıktı ama bizim ofiste ( 1350646 )

Bahçelievler civarında çok fena hissedildi (gonulcee )

çok fena sallandı hadımköy ( BtissamJalyl )

kısa ama ciddi salladı ( che )

 

Çoğu toplumsal olayda olduğu gibi yine Twitter ana kaynağı oluyor medyanın.

 

Sosyal Medya, Gazeteleri Etkiledi Mi?

Bu sorunun cevabı “kesinlikle evet” çünkü sosyal medya aracılığıyla biz normal kullanıcılar da bilgiye daha hızlı ve ilk ağızdan ulaşabiliyor, gazeteler de. Böyle olunca, ilk paylaşan olabilmek için gazeteler (özellikle de internet gazeteleri) sosyal medyayı en kapsamlı şekilde kontrol ve takip etmek zorunda kalıyorlar. Ancak, her zaman sansürsüz bir habercilik yapamayacakları ortada. Her zaman sosyal medya geleneksel medyadan bir adım ileride olacaktır çünkü geleneksel medyanın söylediklerini zaten kendi içerisinde konuşabiliyor ve geleneksel medyanın konuşamadıklarını da rahatlıkla konuşuyor. Bu geleceği ise 90’lı yıllarda blog yazmaya başlayan bloggerlar sayesinde çoktan kazandık.

Sizce ibre kimi gösteriyor? Sosyal medyayı mı yoksa geleneksel medyayı mı?

 

 Facebook’ta paylaşılan güzel bir yorum ile bu yazıyı sonlandırmak isteriz 🙂

11:18 Şu an bildiğin sallanıyoruz
11:19 oh geçti çok şükür
11:20 Bizim oda da herkes iyi, öteki odalara bakamaya gidiyoruz
11:21 hah mail geldi geri kalanlar da iyiyimiş
11:22 Sayın okuyucular siz de iyisiniz inşallah
11:23 Kandilli doğruladı hakkaten olmuş

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Stratejileri başlıklı makalemizde pazarlama plan, return of investment ve sosyal ağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • sosyal gazete

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir