Sosyal medya asosyal bireyler mi yetiştiriyor?

İnternet, günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini aldı. Ancak fazla kullanım bireylerin asosyal olarak yetişmesine sebep olabiliyor.Özel Coşkun Kolejleri sosyal medya konusunda geniş çaplı bir çalışma yaptı. 11 binin üzerindeki öğrenciye internet kullanımı konusunda sorular soruldu. Çıkan sonuçlar Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi Sempozyumu’nun ana başlığını belirledi.

Sosyal medya ve asosyallik

internet ilaça benziyor. İlaç nasıl vücudumuzda sıkıntılı bir duruma şifası varsa, bazı yan etkileri de olabiliyor. Şimdi, bugün yan etkilerinden kaçınmak veya bu konuda doğru korunma yollarını veya bilinçli kullanım yollarını mutlaka geliştirmemiz lazım. Toplantıya hem ailelerin hem de eğitmenlerin ilgisi büyüktü.

Coşkun Koleji’nin yaptığı bu anket çalışması da gerçekten de eğitim gözünden de çok büyük faydalar sağlayacaktır. Sempozyuma katılan katılımcıların neredeyse tamamı, sosyal medyanın doğru kullanılması konusunda düşüncelerini aktardı.

Biz insanı insan gibi yaşatmaya, yaşatmak için de çevrenin unsurlarını siz eğer bir araya getiremiyorsanız, o unsurları birey mutlaka sanal olarak gideriyor. Ama siz o insanları, reel ve fiziksel ortamlara soktuğunuz anda birey artık bunun sanalıyla uğraşmıyor.

Çocuklar pek çok noktada korunmasızlar. Onların en büyük yardımcısı annesi ve babası. Bakın Psikiyatri Prof. İlhan Yargıç ne diyor. Baba maç seyrediyor, efendim anne dizilerini seyrediyor. Çocuk odasına kapanmış bilgisayar başında ve çocuğu suçlu ilan ediyor. Aslında, burada yanlış olan bozuk olan o ailenin düzeni. O ailede sağlıklı iletişimin ve ilişkilerin olmayışıdır.

 

 

Sosyal medya asosyal bireyler mi yetiştiriyor? | samanyoluhaber.com

Bir önceki yazımız olan Dizimag'in neden kapatıldığı ortaya çıktı! başlıklı makalemizde Digiturk, Digiturk avukatları ve Dizimag hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir