Simav’da ‘Sosyal Medya Yönetimi’ Semineri

Simav ilçesinde, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine liderlik semineri başlığı altında “Sosyal Medyayı Yönetmek / Sosyal Medya Yönetimi” adlı seminer düzenlendi.

Kredi Yurtlar Kurumu Simav Öğrenci Yurdu‘nda gerçekleştirilen seminere, eğitimci Selim Çavuş konuşmacı olarak katıldı.

Çavuş, öğrencilere sosyal medya hakkında rakamsal bilgiler vererek, kariyerlerinde sosyal medyanın doğru kullanımının şahıslara katkılarını örnekler vererek anlattı.

Çavuş, sosyal medya, dijital iletişim, sosyal ağlarda içerik ve analiz, sosyal medyada etik, online itibar yönetimi, etkin sosyal medya kampanyası oluşturmak, sosyal medyada topluluk yönetimi, sosyal medyada marka yönetimi, sosyal medyanın avantajları ve dezavantajları, sosyal medyayı gelişim için kullanmak konularında katılımcılara bilgi verdi.

Ülkemizde yaşanan gelişmelere bakıldığında sosyal medyanın, önemini her zamankinden daha fazla hissettirmeye başladığını söyleyen Çavuş, şunları kaydetti:

“Özel sektörden kamu kuruluşlarına bireysel girişimlerden şahıslara kadar toplumun her kesimini ilgilendiren bu gelişmeler sosyal medyayı, bilinçli ve eğitimli kullanımıyla çok daha önemli bir hal alacak. Doğru ve düzgün kullanıldığında sosyal medya yapıcı, motive edici, markalar için verimli bir maceradır. Bu maceranın suiistimal edilmemesi, kötü niyetli kurum ve kişilerce kitleleri yanlış yönlendirilmemesi ve bireysel anlamda her türlü zararlılardan arındırılmış bir biçimde bilgilenme ve bilgilendirme adına kullanılması gerekir.”

Programa, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Simav Yurt Müdür vekili Seyhan Terzi, yurtta barınan kız ve erkek öğrenciler katıldı.

Yazımızı, daha önce yayınlamış olduğumuz sosyal medya yönetimi adlı yazıdan bir alıntı ile sonlandırıyoruz.

 

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Adımları

Sosyal medya yönetimi‘ni 5 adımda inceleyebiliriz;

  • Marka & Hedef Kitle Analizi
  • Dijital Stratejilerin Oluşumu & Stratejik Planlama
  • Sosyal Medya Uygulamaları & Kampanya Süreci
  • Marka İzleme
  • Sosyal Medya Raporlama

 

Sosyal medya yönetimi hizmeti konusunda öncelikle markanın dijital mecralardaki varlığı analiz edilmelidir. Bunun ardından ise, markanın müşterileri & potansiyel müşterileri yani hedef kitlesi araştırılmalı ve hedef kitlenin beklentileri öğrenilmelidir. Aynı sektörde hizmet sağlayan rakip firmaların sosyal medyadaki varlığı da önemli bir ipucu olacağı için bu markaların da sosyal medyadaki varlıklarının araştırılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir