Saul Bass’ın doğumgünü hareketli doodle ile kutlanıyor

Saul Bass kimdir? Google, Saul Bass için özel doodle yayınladı. İşte Saul Bass‘ın hayatı ve doodle‘ı…

Dünyaca ünlü grafikçi ve film yapımcı Saul Bass ‘ın 93. doğum gününü Google hatırladı. Peki kimdir bu Saul Bass? Google neden Saul Bass doodle’ı yaptı?

İşte Saul Bass‘ın hayatı ve yayınlanan doodle…

 

Saul Bass Kimdir?
Amerikalı film yapımcısı Saul Bass bir çok ünlü filmin posterine, dünyaca tanınan bir çok markanın logosuna ve film jeneriğine imza atan bir grafik tasarımcıdır. 8 Mayıs 1920 tarihinde doğmuş, 25 Nisan 1996 tarihinde vefat etmiştir.

 

 


 

 

Google, grafik tasarımcısı ve Oscar ödüllü film yapımcısı Saul Bass’ın doğum gününü doodle ile kutluyor.

Saul Bass, (8 Mayıs 1920-25 Nisan 1996) en çok yaratıcı jenerikleri, film posterleri ve şirket logoları ile tanınıyor.

Saul Bass, 40 yıllık kariyeri boyunca Alfred Hitchcock, Otto Preminger, Billy Wilder, Stanley Kubrick ve Martin Scorsese’un da aralarında bulunduğu önemli film yapımcıları ile birlikte çalıştı.

Saul Bass‘ın önemli başlık tasarımları arasında Frank Sinatra‘nın baş rolünü oynadığı The Man with the Golden Arm, Hitchcock’un North by Northwest ve Psycho filmleri bulunuyor.

Saul Bass’ın Yaşamı

Doğu Avrupa’dan göçmek zorunda kalan Yahudi bir aileye mensup olan Saul Bass, New York’ta doğdu.

Holywood’daki ilk görevi film reklamları için baskı yapmak olan Seul Bass, ilk kez 1954 yılında yapımcı Otto Preminger ile anlaşarak Carmen Jones filminin poster tasarımını yaptı. Saul Bass‘ın tasarımından çok etkilenen Preminger, Bass’dan filmin jeneriğini de yapmasını istedi.

Saul Bass‘ın film sektöründe tanınmasını sağlayan tasarımı ise uyuşturucu bağımlısı bir caz müzisyeninin hayatını konu alan The Man with the Golden Arm filmi oldu. 1960’da Alfred Hitchcock’un kült filmelerinden Psycho’nun jeneriğini hazırıladı.

Saul Bass, kariyerinin son yıllarında Goodfellas(1990), Casino (1995) gibi filmlerinin jeneriğini hazırladı.

Google’dan Saul Bass doodle‘ı

Google’da Saul Bass‘ı doğumgününde unutmadı. Anasayfada açılan doodle‘daki oynatma tuşuna basıldığında Saul Bass‘ın tasarımlarından örnekler görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Dijital pazarlama büyümeyi sürdürüyor başlıklı makalemizde Arama motoru, Arama Motoru Reklam ve dijital pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • Saul Bass

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir