Rus iPhone’un Türkiye’ye Geliş Tarihi Belli Oldu

Teknoloji tarihine çok yakın bir yolculuk yaparsak, 60’lı yıllarda ABD ve Rusya arasında uzaya çıkma rekabeti söz konusuydu. Art arda uzaya atılan keşif amaçlı roketler, yeni bilgilere ulaşma ve nihayetinde Ay’a ilk ayak insan olması bu rekabetin insanlık medeniyeti açısından büyük önemiydi. Bu durum TV dizilerine de yansımıştı. Sene 1968 ve Kaptan Kirk ile Mr. Spock elinde cep telefonları Enterprise yani Atılgan ile temas kurar. Gemide ise bilgisayara bir şeyler sorulurdu. Hatta daha o yılda ilk plazma ekran bile sahneye konmuştu. Teknoloji hızlı gelişiminde sınır tanımadı ve bugünlere kadar geldik. Sosyal medya ajansı blogumuzda bugün Rus iPhone olarak anılan YotaPhone akıllı telefonuna değineceğiz.

 

Rusya’dan Yeni Akıllı Telefon: YotaPhone

Özellikle internetin 90’lı yıllarda yayılmasıyla cep telefonlarının alt yapısı da hazırlanmış oldu. Şimdi artık Apple iPhone ve Samsung rekabetini konuşmaktayız. Tablet bilgisayarlardaki bu denli hızlı teknolojik değişim yazılım sektörünü de etkiledi. Şimdilerde ise Rus yapımı iPhone yani YotaPhone telefon kullanıcılarıyla tanışmak üzere! Bu da demektir ki, mobil iletişim sektöründe büyük bir rekabet bizleri bekliyor. Özellikle son günlerdeki Ruble ’nin değer kaybı, faiz artırımına gitmesiyle çalkalanan Rus ekonomisi, yine de YotaPhone çıkışını hiçbir şekilde ertelemedi. Firmanın 3/1’i hissesi ise devlete aittir.

 

YotaPhone Yazılım Özellikleri Nasıl Olacak

YotaPhone Yazılım Özellikleri Nasıl Olacak

 

YotaPhone Yazılım Özellikleri Nasıl Olacak?

Peki, YotaPhone nasıl bir cihaz olacak, yazılım özellikleri neleri barındıracak? Rus iPhone öncelikle Rusya’da artık satışa sunulmuş durumdadır. Bu ay tüketicileriyle buluşan YotaPhone’u gelin kısaca tanıyalım. Arkasındaki e-book okuyucu cihazlarından hatırladığımız e-ink ekran özelliği ile özgün bir tasarım olduğunu hemen gösteriyor, yani çift ekranlı üretilmiş. Cihazın önünde ise mevcut standartlardaki gibi dokunmatik ekran yer almış. Bu özelliği aynı zamanda cep telefonunda bir enerji tasarrufu olacağını gösteriyor. İşletim sistemi için ise Linux tabanlı ve çok sevildiği gibi çok da sağlam bir yazılımı barındıran Android seçilmiş. Android işletim sisteminin ise 4.4.3 versiyonu yer alıyor. Merkezi işlemci birimi olarak ise 2.23 Ghz hızındaki Qualcomm Snapdragon seçilmiş. 2 GB Ram ve Dahili hafıza ise 32 GB ile optimum düzeylerde sayılır.

 

YotaPhone Kablosuz Şarj Özelliği

YotaPhone Kablosuz Şarj Özelliği

 

YotaPhone Kablosuz Şarj Özelliği

YotaPhone önemli bir özelliği de kablo olmadan şarj edilebilmesidir. Bu haliyle adaptör bozuldu vs. gibi istenmeyen nahoş arızalar tarihe karışıyor. Diğer rakip firmaların da buna geçmesi oldukça muhtemel görünüyor. Bataryası 2500 mAh, arkada 8 mp, önde ise 2 mp kamerası bulunmaktadır. Ekran ise gayet kullanışlı olan 5 “ ebatlarında alınmış olup dayanıklı bileşenlerden üretilmiştir. Böylece kolayca çizilebilme, kılıf almak ihtiyacı gibi sorunları biraz geri plana itmiş. Ancak isterseniz bunun için de bir kılıf alarak ilk günkü yeniliğinde kullanabilirsiniz. Ve gelelim arkadaki e-ink ekrana.. Buranın boyutu ise 4.7“ olarak üretilmiş. YotaPhone için Full HD video izlemek, kayıtlar yapmak ise oldukça kolay. Fiyatına bakıldığında ise 1959 TL ile piyasada karizması ağır bir telefon olacak gibi görünüyor. Dahası mevcut teknolojisi de gayet güven verici diyebiliriz. Dolayısıyla Rus imali deyip geçmek büyük hata olacaktır. Rusya’da satışa çıkan bu iki ekranlı telefonun Türkiye’ye geliş tarihinin ise Ocak ayının sonlarında olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan iOS 8.1.2 Güncellemesi Çıktı başlıklı makalemizde akıllı telefon, Bilgisayar yazılımı ve ios hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir