RTÜK’ten kanallara Gezi Parkı Cezası

RTÜK, Gezi Parkı olaylarında halkı şiddete teşvik ettikleri gerekçesiyle Ulusal TV, Halk TV, Cem TV ve EM TV’ye para cezası verdi.

Karar RTÜK’ün dünkü toplantısında alındı. Kararda gezi parkı eylemleri sırasında bazı kanalların yayın hizmetleri ilkesine aykırı olarak, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar yaptığına yer verilerek, söz konusu kanallara para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

 

Sosyal Medya

Gezi Parkı eylemlerinin ilk gününden bu yana sosyal medya platformlarında yoğun bir haber akışı olmasına rağmen, geleneksel medyada bu olaylar ne yazık ki yayınlanmadı. Özellikle de NTV, CNN Türk, TRT Haber, Haber Türk gibi asli işlerinin haber sunmak olduğu haber kanalları da sessiz kalınca, halk büyük bir tepki gösterdi. Sosyal medya mecralarında yayılan baskı, protesto ve boykot çağrıları sonucunda da bazı kanallar konu ile ilgili yayın yapmak zorunda bırakıldı ve bu da sosyal medya‘nın gücünü bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldu.

 

 

RTÜK

RTÜK Cezaları

RTÜK Cezaları

RTÜK, hükümete karşı muhalif yayınları ile bilinen 4 TV kanalına ceza verdi. Ulusal Kanal, Halk, TV, Cem TV ve EM TV’nin ‘’Gezi Parkı olayları sırasında yaptıkları yayınlarda şiddeti özendirdikleri’’ öne sürüldü

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, RTÜK toplantısında Gezi Parkı olaylarını ekrana yansıtan 4 TV ile ilgili raporlar değerlendirildi. RTÜK’ün CHP’li üyeleri, İzleme Değerlendirme Dairesi Başkanı’nın mahkeme kararı ile görevden alınmasına rağmen, vekaleten aynı görevi sürdürüp bu konuda rapor hazırlamasına karşı çıktılar.

ACİL GÜNDEM

TV kanallarının programlarını, yayınlarından aylar sonra değerlendirip karara bağlayan RTÜK’ün, bu 4 TV kanalıyla ilgili son bir haftalık yayınlarını acilen gündeme alması da dikkat çekti. Raporlarda 4 TV kanalının Gezi eylemlerine ilişkin yayınlarında, “Şiddeti özendirdikleri” öne sürülerek, uyarı ve para cezası verilmesi istendi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri Hülya Alp ve Süleyman Demirkan ile MHP’li üye Esat Çıplak, Gezi Parkı olaylarına ilk günlerde bir çok TV kanalının sessiz kaldığını, haberleri veren bu 4 TV’nin ise, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirdiğini savundular. Ceza verilmesine karşı çıktılar.

Ancak RTÜK’ün AKP kontenjanından seçilen 5 üyesi raporlar doğrultusunda ceza verilmesini benimsediler. Böylelikle Halk TV, Cem TV, EM TV ve Kanal’a 11 biner lira para cezası ile uyarı cezaları verildi.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir