PSY Gangnam Style: Başarılı Viral Örneği

Gangnam Style’ tartışmasız olarak 2012 senesinin en viral videosu, öyle ki Lady Gaga‘nın (ve eşit sayıda YouTube takipçisi) tüm YouTube kanallarının toplamından da fazla izlenilmeye sahip. PSY tahmin edileceği üzere tanınmayan sıradan bir Koreli rapçiydi, belki bazıları bilebilir (kim?), ancak bir anda tüm dünya müzik listelerine girdi ve hiç de “abartı” olmayan bir video tasarımı eşliğinde ve YouTube’da bir anda fenomen oldu.

PSY - Gangnam Style

PSY – Gangnam Style

Peki şu anda PSY ve ağızdan ağıza ya da kulaktan kulağa yayılan videosu? Tam tamına 200.000.000 (200 milyon) kez izlenildi. Hem de bu video yıllar öncesinde değil sadece 2 ay önce 15 Temmuz 2012’de YouTube’a yüklendi. Şu anda ise YouTube müzik videoları için düzenlenen resmi YouTube Top 100 listesinde bir numarada.

Bu video kesinlikle bir Amerikan ya da bir Avrupa standardında değil. Standart olarak bahsettiğimiz ise bu bölgelerde daha önce pek rastlamadığımız yani ilgimizi çekemeyecek kalitede bir video olarak görülebilir. Haydi, önce videoyu izleyelim, sonrasında ise dünya  çapında bir viralin oluşabilmesi konusuna değinerek yazıyı tamamlayalım.

 

 

4 dakika 13 saniyelik bir video. Genellikle 1 dakika üzerindeki videoların viralleşebilmesi zordur ve neredeyse imkansızdır düşüncesi vardır. Bu videoda görüyoruz ki eğer içerik kaliteliyse, 1 dakika ya da 10 dakika olmuş çok önemli değil. Ancak, süre uzadıkça hızlı yükseliş ivmesi azalabilir. Bu doğrudur ancak ilk ay 50 milyon yerine 30 milyonlarda kalabilir.

Bu klip yazının başında da bahsettiğimiz üzere Koreli bir şarkıcıya ait ve ülke olarak Türkiye’den çok fazla dijital güce sahip olduğunu söyleyemeyiz. Belki de kullanıcı bazında sayı olarak çok daha düşük seviyedeler. Bu konuya değinme nedenimiz ise, bir çalışmanın viralleşebilmesi için belli bir izleyici kitlesine ulaşabilmesi gerekiyor. Bu da Türkiye’de Kore’ye göre çok daha fazla mevcut. Yani, Kore’den muazzam bir dijital güce sahip olmadan çıkan bir iş, Türkiye’den de çok rahat bir şekilde çıkabilir.

Bir işin dünya çapında uç seviyelerde viralleşebilmesi için Amerikan çıkışlı olmasının gerekmediğini bu viral videoda çok iyi görebiliyoruz. Bundan dolayı, belki de artık Türkiye’den bir Facebook çıkmaz ya da biz yeterince büyük değiliz  söylemleri yerine biz yeterince kaliteli işler çıkartamıyoruz deriz. Kim bilir? Belki de hatamız iyi işler çıkaramamaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Etkileşim / Engagement başlıklı makalemizde sosyal ağ, sosyal medya formülü ve sosyal medya kimin işi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • gangnam style kapak fotoğrafları
  • gagam style

You may also like...

1 Response

  1. 14 Ekim 2012

    […] sosyal medya tarihinin en hızlı yayılan ve en çok izlenilen viral videosu olduğunu PSY Gangnam Style: Başarılı Viral Örneği yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu şarkı sonrasında Türkiye’den de hemen bir atak […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir