Pedofilleri Türk Hacker’lar Yakalattı

Twitter‘da çocuk istismarı görüntüleri yayınlayan bazı kullanıcıların hesapları, Türk hacker grubu RedHack’in çabaları sonucunda kapatıldı.

 

İngiliz basınının bildirdiğine göre, bilgisayar korsanları tarafından ifşa edilen bazı kullanıcıların, çocuklara yönelik cinsel istismar içeren görüntüler yayınladığı tespit edildi. Ardından da bu kullanıcıların hesapları Twitter tarafından kapatıldı.

Twitter‘da söz konusu görüntüleri yayınlayan kullanıcıları ifşa eden RedHack, 20’ye yakın hesabın kapatıldığını belirtti.

Sosyal medya danışmanlığı yapan ajanslardan da kullanıcıların özel bilgileri konusunda daha dikkatli olmalarına yönelik bilgilendirmeler yapılıyor.

 

Türk Pedofilleri

Pedofilleri Türk Hackerlar Yakalattı

 

Sosyal Medya ve Güvenlik

İngiltere merkezli Ulusal Çocuklara Yönelik Zulmü Engelleme Grubu’ndan (NSPCC) yapılan açıklamada, kapatılan hesaplarla ilgili soruşturmanın, Twitter‘ın merkezinin bulunduğu ABD’de yürütüleceği belirtildi.

İngiliz hükümetine bağlı Çocuk İstismarı ve Online Koruma Merkezi de en az dört Twitter hesabı hakkında 30’a yakın şikayet aldığını bildirdi.

Fotoğrafları yükleyen kişilerin ya da çocukların uyruğu açıklanmazken, Twitter‘dan yapılan açıklamada, “Twitter‘da çocuk pornografisine müsamaha gösteremeyiz. Bu tip görüntüler hakkında haberdar edildiğimiz anda bunlar hemen kaldırılır” denildi.

 

RedHack Hakkında

Redhack (Kızıl HackerlarKızıl Hackerlar Birliği), 1997 yılında kurulan, kendilerini marksist ve sosyalist olarak tanımlayan hacker grubu. Şubat 2012’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesini çökerterek adlarını duyuran grup aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 350’ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini geçici bir süreliğine çalışamaz hale getirdi. Grubun çekirdek kadrosunu oluşturan üye sayısı 12’dir.

21 Mart 2012 tarihinde Özel Yetkili Ankara Başsavcılığı’nın farklı illerde başlattığı operasyonlar sonucunda gözaltına alınan ve Redhack grubu üyesi olduğu iddia edilen 17 kişiden 7’si terör suçları kapsamında tutuklandı. Redhack tarafından yapılan açıklamada tutuklananların grupla ilgisi olmayan insanlar olduğu belirtildi.

5 Temmuz 2012 günü savcılığın kararı ile Redhack hakkında “bölücü silahlı terör örgütü” kapsamında değerlendirilmeleri için başvuruda bulunulmuştur.

8 Ekim 2012 gunu savcilik tarafindan sunulan ve RedHack’in silahli teror orgutu oldugu iddanamesini kabul ederek, RedHack hakkinda 8,5 yildan 24 yil’a kadar ceza isteminde bulundu. Tutuklu 7 kisiden 4’u serbest birakilirken, halen aralarinda universite ogrencilerininde oldugu 3 kisi tutuklu olarak yargilanmaktadir. Gelecek dava 26 Kasim 2012 tarihine ertelenmistir.

26 Kasım 2012 tarihli davanın gorulmesi sonucu RedHack üyesi oldugu iddia edilen 3 üniversite öğrencisi serbest bırakıldı. Mahkeme 26 Subat 2013 tarihine ertelendi.

26 Subat 2013 tarihli 2. mahkemenin gorulmesi sonucu; “RedHack davasinda bilişim konusunda uzman olan bilirkişilerin bile dosyayı almak istemedikleri”ni açiklayan mahkeme baskani, bilirkişi bulunmasi amaciyla davayi 3 Haziran 2013’e erteledi.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya'nın Ekonomiye Etkisi başlıklı makalemizde aşamalı güvenlik, barack obama sosyal medya ve barack obama twitter hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir