Mark Zuckerberg: Atatürk’e hakaret paylaşımları otomatik silinecek

Facebook’un patronu ve aynı zamanda da kurucusu olan Mark Zuckerberg, Facebook’ta yapılan paylaşımlar için özel olarak Atatürk kriteri getirildiğini belirtti.

Günümüzün en yaygın sosyal medya platformu olan Facebook, sitede yapılan Atatürk karşıtı ve hakaret içerikli olan paylaşımlara karşı önemli bir duruş sergiledi. Mark Zuckerberg’in yapmış olduğu açıklamada Atatürk kriteri başlığı altında bundan sonra daha hassas davranılacağını söyledi. Artık, Atatürk’e hakaret içeren ve aşağılamaya yönelik herhangi bir paylaşım olması halinde, hiçbir şikayete gerek duyulmadan paylaşımlar otomatik olarak silinecek. Böylelikle, kullanıcıların Atatürk’e yönelik hakaretleri tek tek şikayet etmesine de gerek kalmamış olacak.

Sosyal Medya ve Nefret Söylemi

Sosyal medya platformu Facebook’ta yenilenen topluluk standartları kurallarına göre 11 ana kategori yer alıyor. Bu sosyal medya topluluk standardı kuralları içerisinde zorbalık, taciz, şiddet görüntüleri ve nefret söylemi başı çekiyor. Mark Zuckerberg’e göre Atatürk kriteri dahilinde nefret söylemi bünyesinde bu topluluk standartlarına örnek gösterilebilir.

Mark Zuckerberg Atatürk'e hakaret paylaşımları otomatik silinecek

Mark Zuckerberg Atatürk’e hakaret paylaşımları otomatik silinecek

İçerik Kaldırma Talebi

Ayrıca, sosyal medya platformu Facebook 2014 yılının son 6 ayında hükümetlerden gelen içerik kaldırma talebi raporunu da yayımladı.

Mark Zuckerberg’in açıklamasına göre Atatürk’e hakaret eden paylaşımlar Atatürk kriteri nedeniyle otomatik olarak silinecek.

İçerik kaldırma raporu içerisinde yer alan bilgilere göre Türkiye toplam 3624 içerik kaldırma talebi ile en fazla talepte bulunan ülkeler arasında 2. sırada yer alıyor. İlk sırada Hindistan’ın yer aldığı listede Almanya 60 içerik kaldırma talebi ile 3. sırada yer aldı.

Bir önceki yazımız olan Facebook'un Beğenmeme Butonu başlıklı makalemizde facebook güncellemesi, facebook kullanıcıları ve Facebook Yeniliği hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir