Google Translate’e 10 Yeni Dil

Google Translate Nedir?

Google translate yabancı dil problemini ortadan kaldırmaya yönelik bir web servisidir. Bu kapsamda kendi dilinizdeki bir metni yabancı bir metne çevirme imkanı sağlarken, yabancı bir metni de kendi dilinize çevirme imkanı sağlamaktadır. Pratik açısından oldukça kullanışlı ve kolay olan bu hizmet ile sayfalarca uzunluktaki içerikleri dahi saniyeler içerisinde çevirebilmektedir. Ancak ülke dillerindeki argo kelimeler, deyimler ve bağlaçların farklı kullanımı nedeniyle %100 oranında doğru çeviri gerçekleşmemektedir. Bu durum bazen komik çevirmelerin bile karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Ancak yine de bu çeviri ile birlikte hiç bilmediğimiz bir dildeki yazı hakkında da bilgi sahibi olmamızı da kolaylaştırmaktadır.

Google, bu hizmet öncesinde farklı dildeki insanlara hitap etme projesi adı altında çalışmalara başlamıştı. Bu çalışmalar ile birlikte Dünya’nın en ücra köşesinde dahi konuşulan dili sistemlerine ekleyerek, onlara dahi hitap etmeyi sağladı. Bu sayede ise günümüzde Google yaklaşık olarak 180 milyon insana hizmetlerini, çalışmalarını ve yeniliklerini ilgili ülke dili ile aktarmaya başladı.

 

Android ve İOS için Google Translate Uygulaması

Android ve İOS için Google Translate Uygulaması

 

Android ve İOS için Google Translate Uygulaması

Akıllı cihazların yaygınlaşması ile birlikte Google da Translate uygulamasını Android ve IOS işletim sistemli akıllı cihazlara uyarladı. Bu sayede insanlar telefonlarına veya tabletlerine bu uygulamayı yükleyerek, gerek turistik gezilerde gerek ise iş gereği başka bir dile çevrilmesi gereken yazılar konusunda Google Translate’den faydalanmaya başlandı.

Akıllı cihazlardaki Messenger uygulamaları konusunda, hem kendi dilini geliştirmeye çalışan kullanıcılar için pratik bir yol olarak Google Translate tercih edildi. Bu uygulamalar ile ilk kısma Google Translate’nin dili algıla seçeneği ile hangi dilde yazıldığına dair de bilginizin olması sağlandı. Google bu uygulamalar ile dil problemini tamamen ortadan kaldırmaya ve iletişimi sağlamaya yönelik çalışmalarda pratik bir görev üstlenmesini oldukça verimli bir hale getirdi.

 

Google Translate'de Atılması Beklenen Adımlar Nelerdir?

Google Translate’de Atılması Beklenen Adımlar Nelerdir?

 

Google Translate’de Atılması Beklenen Adımlar Nelerdir?

Google hizmetlerini tüm Dünya’da yaygınlaştırmak amacı ile sürekli olarak yenilikler ve düzenlemeler getirmektedir. Google Translate web servisinin ilk kurulduğu andaki dil seçeneği yaklaşık olarak 50 civarlarında idi. Bu durum da Dünya üzerindeki hitap ettiği insan sayısının çok düzeyde kalmasına neden olmaktaydı. Ancak Google yöneticileri çalışmaları doğrultusunda Asya, Afrika, Avrupa, Avusturalya kıtaları üzerindeki yaşayan insanların dillerini de Google Translate’e geçirmeyi başardı. Son çalışma ile birlikte yeni hitap ettiği insan sayısını 202 milyona kadar çıkarmaya başardı. Yeni çalışması ile birlikte Google Translate’e 10 dil daha eklendi.

 

Google Translate’e Eklenen Yeni Diller Nelerdir?

Orta Asya’da; Kazakça, Tacikistan’ca ve Özbekçe.

Afrika’dan eklenen diller ise; Chichewa, Malagasy, Sesotho.

Güneydoğu Asya’dan ise; Malayalam, Myanmar, Sinhala ve Sundanese olmak üzere toplam 10 yeni dil eklendi. Bu ülkelerde yaklaşık olarak 202 milyon insan yaşamaktadır. Bu sayede ise Google, hitap etmiş olduğu insan sayısı milyarlara denk getirerek, yeni çalışmalar konusunda da kendini geliştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan ABD’de Ehliyetler Akıllı Telefonlara Girdi başlıklı makalemizde akıllı telefonlar sayesinde, dijital ehliyet ve Lowa eyaleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • google

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir