Google Burun: 1 nisan şakası

Google Burun özelliğini 1 Nisan şakası olduğu ortaya çıkınca kullanıcılar kendi kendilerine güldü.

Dünya devi arama motoru Google, bir günlük yeni uygulamasını “Arama motoru teknolojisinde koku devrimi” başlığıyla duyurdu. Google‘dan görülmemiş 1 Nisan şakası. Google, “Arama motoru teknolojisinde koku devrimi” adıyla duyurduğu “Google Burun” isimli uygulamayla internet kullanıcılarına 1 Nisan şakası yaptı. Yapmış olduğu bu şaka ise sosyal medya platformlarında bir anda günün en çok konuşulan konusu oldu.

Google Burun“, bir günlük beta sürümüyle “1 Nisan şakasıyla” internet kullanıcılarına merhaba dedi. “Google Arama veritabanı – 15 milyondan fazla koku verisi” gibi çarpıcı ifadelerle tanıtımı yapılan uygulama tamamen 1 Nisan şakasından ibaret…

“Kokla”,  “Koklamayı başlat” butonlarına bastıktan sonra  “Koku gönderiliyor”uyarısıyla “Burnunuzu ekrana mümkün olduğunca yaklaştırın ve Enter’a basın” gibi bir ifade ekrana çıkıyor. Hemen Yanında”Yardıma mı ihtiyacınız var?” butonuna bastıktan sonra, uygulamanın 1 Nisan şakası olduğu anlaşılıyor.

 

Google Burun

Google Burun

 

Sosyal Medya – Google Şakaları

Google, 1 Nisan günlerinde yaptığı şakalar ile bu konuda artık uzmanlaştı diyebiliriz. Sosyal medya platformlarında da Google Nisan 1 şakaları konusunda en çok konuşulan markaların başında geliyor. Öyle ki, şu ana kadar her sene yoğun bir uğraş ile yeni bir ürün ya da konsept tasarlayarak, bir çok markanın gerçek ürününden daha fazla emek verilmiş bir çalışmayı dünyaya getiriyorlar. Bu durumu anlatan güzel bir tweeti de paylaşmak isteriz.

@JonFoxPhoto: Google spends more time and effort on their April Fool’s jokes than most companies spend on their actual products.

 

Google Nedir?

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır.

Google dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998’de 25 milyon dolar yasal sermaye ile kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 7,000 üzerinde personel barındırır.

Google’nin Teknolojisi

Google’ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google’ı günümüzün ilk nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır.

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir “oy” olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfanın oy oranını (pagerank) da dikkate alır.  Ayrıca, Facebook bu algoritmayı örnek alarak sisteminde Facebook Edgerank Algoritması‘nı oluşturmuştur.

Google’ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • google burun dene
  • google şakaları

You may also like...

1 Response

  1. 01 Nisan 2013

    […] 1 Nisan olması nedeniyle özellikle de internette bir çok şaka dolaşmaya başladı. Bunlardan bir tanesini ise bir önceki yazımızda paylaşmıştık:  Google Burun: 1 nisan şakası […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir