Gezinti: TTNet Google’a Rakip Olacak

TTNET, internet kullanıcılarının sitelerde ilgi alanlarına göre reklamları görmesini sağlayan gezinti servisini geliştirdi. TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, yeni uygulamanın, her büyüklükteki sitenin reklamlardan pay almasını sağlayacağını söyledi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de reklam pazarında internet sitelerinin payı hızla artıyor. Dijital reklamda aslan payını arama motorları (Google) alıyor. TTNet de bu gelişmelerden yola çıkarak online reklam pazarında atağa kalktı. Şirket, internet kullanıcılarının ziyaret ettiği sitelerinde ilgi alanlarına göre reklamları görmesini sağlayan gezinti servisini geliştirdi. TTNet Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, geçen yıl 5,2 milyar liralık büyüklüğe ulaşan reklam pazarında dijital mecraların payının 943 milyon lirayla yüzde 18’e kadar çıktığını söyledi. Online reklam pazarında en büyük payı yüzde 47’yle arama motorlarının aldığına işaret eden Kaya, “Bu gelişmeleri dikkate alarak geliştirdiğimiz gezinti servisiyle dijital reklamcılık alanında söz sahibi olmak istiyoruz.” diye konuştu.

TTNet, dijital reklamcılıkta büyümek için hayata geçirdiği Gezinti servisini Antalya’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Şirketin Genel Müdürü Kaya, ticaret hacminin büyümesi ve internet kullanımının artmasıyla, reklamların doğru kişilere ulaştırılmasının giderek önem kazandığını söyledi. Ayrıca istenmeyen veya ilgi alanında olmayan reklamların gösteriminin azaltılmasının da önemli bir ihtiyaç olarak dikkat çektiğini belirten Kaya, bu gelişmelerden hareketle TTNet 360 vizyonu çerçevesinde geliştirdikleri servislere gezinti servisini de ekleyerek dijital reklamcılık ekosisteminin büyümesine destek olacaklarını dile getirdi. Yeni reklamcılık modelinin her büyüklükteki internet sitesinin reklam alanlarından gelir elde etmesinin ve yerel dijital yayınların reklam gelirlerini artırmasının önünü açacağını savunan Kaya, “Reklamveren hedeflediği kullanıcıya ulaşabilirken kullanıcılar da bu sistemin parçası olan internet sitelerini ziyaret ettiklerinde kendi ilgi alanlarına göre reklamlar ile karşılaşacak.” dedi.

 

Geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptıkları projelerle ilgili bilgi de veren Abdullah Orkun Kaya, nisan ayında iki site ile e-ticaret alanına güçlü bir giriş yaptıklarını, 45 e-ticaret mağazasıyla anlaşması olan okacabukaca.com sitesinde listelenmek için bir ay içerisinde 120’den fazla e-ticaret mağazasının kendilerine başvurduğunu ifade etti. okacabukaca.com’un kendi alanında, tekil kullanıcı sayısı ile ilk 10’a girdiğini belirten Kaya, ttnetcarsi.com.tr sitesinde de kısa süre içerisinde çok sayıda yeni cihazı, TTNet ürün ve servisini, özel kampanyalar ve fiyatlar ile kullanıcılara sunduklarını dile getirdi.

 

Türkiye’de halen birçok evde tüplü televizyonun kullanılması TTNet’i harekete geçirdi. Şirket eski teknolojiye sahip televizyonların internete bağlanmasını sağlayacak cihaz geliştirdi. TTNet Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya Türkiye’de 20 milyon tüplü, 10 milyon da internete bağlanamayan LCD televizyonun halen kullanıldığını belirterek, OTT adlı cihaz sayesinde bir nevi beyin nakli gerçekleştirerek bu televizyonların da internete bağlanmasını sağlayacaklarını dile getirdi. Kaya, herkesin Tivibu Smart TV’nin uygulamasında yer alan dijital içeriğe istediği zaman ulaşabileceğini kaydetti. TTNet Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, reklam pazarında dijital mecraların payının 943 milyon liraya ulaştığını, bu pazardan en büyük payı da yüzde 47 ile arama motorlarının aldığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Sosyal medya kullanıcıları dikkat! başlıklı makalemizde dinleme skandalı, internet takibi ve prizma programı hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir