Futbolsuz Trend Topic Mümkün Mü?

Sosyal ağlarda önemli konulardan bir tanesi de spor, özellikle de futbol olarak gösterilebilir. Son 1 sene içerisinde Twitter’ın ülkemizde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlaması ardından, her gün sol kısımda Turkey Trends altında en az bir kaç tane futbol ve spor ile ilgili başlıklara rastlamak mümkün oluyor.

Bu başlıklar genellikle sataşmalara neden oluyor ve bir takımın diğerinden daha iyi olduğunu, daha çok sevildiğini göstermeye yönelik söylemler ile trend olmayı başarıyor. Çoğunlukla da karşılıklı kötü konuşmaya ve tartışmalara  neden olan bu trendler, bazen de nefret söylemlerine kadar gidebiliyor.

Şu anda Turkey Trends’de yer alan 4 başlığı örnek olarak gösterebiliriz:

Asil Yüreklerin Takımı FENERBAHCE

Türkiye’dir GALATASARAY

Çok Şükür Beşiktaşlıyım

Ahmet Çakar

 

Ahmet Çakar’ın listede olmasına neden olan durum ise güncel bir sözüne Twitter’da yapılan yorumların çoğalmasıdır.

Ahmet Çakar: Alex Krizi ” 3 Temmuz Süreci ” ni unutturmak için çıkarıldı

Twitterda Futbol
Twitterda Futbol

Bu örnek Trend Listesi Twitter’da futbolu analiz etmek için gayet yeterli görülmektedir çünkü çoğu zaman aynı görüntüyle karşılaşılıyor. 3 büyükler ile ilgili en az bir başlık ve futbolda yaşanan güncel olaylar, futbolun Twitter Turkiye Trend listesine kaç başlıkla gireceğini belirliyor. 1 sene öncesine göre şu anki durumu kıyaslarsak; Twitter’ın yaygınlaşması sonucunda Twitter’a futbolla daha fazla ilgilenen yeni bir kitlenin giriş yaptığını söyleyebiliriz.  Bunun nedeni ise, 1 yıl öncesinde sadece önemli durumlar sonucunda futbol listeye girerken, şimdi neredeyse her gün bir kaç başlık ile kendisine bu listede yer bulabilmektedir.

Bir çok kez rahatsız edici durumlara da şahit olunabiliyor. Örneğin, Fatih  Terim’in kızı Buse Terim’e yönelik ağır sözlerin yer aldığı bir başlık (burada yer vermek hoş olmayacağı için Google’da da arayabilirsiniz.) trend olmuştu. Bu trendin nedeni ise Buse Terim’in Fenerbahçe’ye aleyhinde göndermiş olduğu tweetlerdi. Her 2 tarafın davranışı hoş olmasa da, bu Twitter’da yaşanan kötü söylemlerin trend olmalarına bir örnek olarak hafızalara kazındı. Bir diğer sorun olarak ise Twitter’ın bu kötü söylemlere yönelik bir moderasyon yapma gereği duymalı mı duymamalı mı konusu gösterilebilir. Sansür ne kadar hoş olmasa da bir çok kullanıcıyı etkileyen hatta o zamanlarda Twitter’a bile girmeyen bu kişilere yönelik ayrı bir filtreleme sistemi geliştirilebilir. Böylelikle, futboldan ya da futbolda şiddetten nefret eden kullanıcılar daha rahat bir Twitter keyfi sürerken, kötü söylemlerden şikayetçi olan kullanıcıların da bu içerikleri görmemeleri sağlanabilir.Son bir bilgi olarak futbol kulüplerinin Twitter’daki hesaplarına dair bir kaç bilgi verelim. Bir başka yazıda da futbol kulüplerinin sosyal medya yönetim davranışlarını inceleyebiliriz.
Kulüp Takipçi Takip Ettiği İleti Sayısı
GalatasaraySK 1,705,150 3 19,514
Fenerbahce 1,231,869 5 6,456
Besiktas 232,739 4 5,513
Trabzonspor 77,215 17 9,356
BursasporSK 19,592 0 2,191

 

Peki, siz futbolun Twitter’ın bu kadar merkezinde olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda neler yapılabilir, neler önerirsiniz?

 

Bir önceki yazımız olan Etkileşim / Engagement başlıklı makalemizde sosyal ağ, sosyal medya formülü ve sosyal medya kimin işi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • futbol

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir