Facebook’ta Beğenenlerin %6’sı Etkileşime Geçiyor

Markalar ve şirketler Facebook’ta beğenen sayılarını artırmak için bir çok yol ararken, Facebook için bu konuda bir araştırma yapıldı.  Yapılan bu araştırma tahmin edilenin tam aksine, gerçekten de marka sayfalarıyla etkileşimde olan marka ile ilgili kesime odaklanmanın daha etkili olabileceğini ortaya çıkardı.

Sosyal medya ajansları ve markalar ile çalışmalar yapan Facebook uygulama geliştirici Napkin Labs’in yaptığı araştırmaya göre; sayfayı beğenenlerin yalnızca %6’sı beğeni, yorum ve içerikleri tekrar paylaşım gibi yollarla markaların sayfalarıyla etkileşime geçiyor.

Parakende sektöründen, elektronik ve e-ticaret sektörüne kadar 200 bin ile 1 milyon arasında beğeneni olan 50’yi aşkın marka sayfasının beğenen etkileşimin inceleyen Napkin Labs; daha fazla beğeninin her zaman daha fazla etkileşim anlamına gelmediğini söylüyor. Hatta tahmin edilenin tam tersinin var olduğunu, örnek vermek gerekirse de 900 bin ile 1 milyon arası hayranı olan sayfaların 500 bin ya da 600 bin hayranı olan sayfalardan %60 daha az etkileşim yaratabildiği sonucuna ulaşıldığını belirtiyor.

 

Facebook Like

Facebook Like

 

 

Napkin Labs‘in “superfan” olarak adlandırdığı, markaya bağlı ana kitlenin merkez etkileşimi yarattığı ifade ediliyor. Ayrıca, ortalama olarak her markanın Facebook sayfasında 20 superfan‘ın 75 sıradan normal beğenene karşılık geldiğini ve böyle bir denkliğin herhangi bir sosyal medya ajansı hesaplamasında kullanıcılabileceği belirtiliyor. Her ay, Facebook marka sayfalarında bir superfan ortalama olarak 10 ileti beğeniyor, beş içeriği profillerinde tekrar paylaşıyor ve en az bir kez yorum yapmayı tercih ediyor. Bunların yanı sıra superfan olarak adlandırılan bu özel kitle Facebook marka sayfalarına içerik ve yorum olarak katkılar sağlıyor. Superfan’ların iletileri ve yaptıkları yorumlar diğer sıradan hayranlara karşılık daha fazla beğeni ve alt yorum alıyor. Böylelikle markanın içeriklerine olan katkılarının yanı sıra önemli bir ölçüde markanın Facebook sayfasında etkileşim oranlarını da arttırıyor.

Hali hazırda 2012 senesinde Facebook yeni bir güncelleme ile Facebook Edgerank algoritmasını yürürlüğe koymuştu. Bu algoritma nedeniyle Facebook sayfalarının etkileşim oranları bir hayli düşmüşken, Napkin Labs‘in yaptığı bu araştırmanın çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Öyle ki genel kitleye önem vermenin yanında superfan olarak adlandırılan ve markaya sadık olan kitleye yönelerek tekrardan etkileşim oranları arttırılabilir.

Sizler superfan konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizin de superfan’ı olduğunuz markalar var mı, eğer varsa kendinizi hangi sayfaların superfanı olarak adlandırabilirsiniz?

Bir önceki yazımız olan Facebook uygulamaları sınırsız bildirim gönderecek başlıklı makalemizde facebook api, facebook bildirim ayarları ve facebook geliştirici blogu hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • uygulama geliştirici
  • facebook geliştirici
  • sosyal medya hizmetleri beğeni
  • sosyal Hizmetler Begeni

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir