Facebook’a Hashtag Özelliği Geldi

Facebook, Twitter’da kullanılan özellikleri kopyalamaya devam ediyor. Şimdi de Twitter’ın öncüsü olduğu Instagram, Google+ ve daha birçok sitede kullanılmakta olan hashtag (etiket) özelliğini bünyesine kattı. Gönderilere etiket ekleme özelliği kullanıcılara kademe kademe açılacak.

 

Twitter ile özleşen ve gönderinin başına “#” işareti yerleştirilerek o anda sosyal medya platformunda konuşulan konuların öne çıkmasını sağlayan tıklanabilir etiket özelliği Twitter, Instagram Tumblr, Pinterest servislerinden sonra bugünden itibaren Facebook’ta da kullanılabilecek. Facebook içinde etiket içeren bir gönderiye tıkladığınızda o konudan bahseden tüm kişi ve sayfalar akışınızda görünecek. Gönderilerinize etiket eklemenin yanında herhangi bir etiketi aratabileceksiniz. Sadece herkese açık gönderileriniz etiket aramalarında çıkacak.

 

Facebook Hashtag

 

Facebookhashtag (etiket) özelliğinin bir başlangıç olduğunu ilerleyen haftalarda yeni özelliklerle karşımıza çıkacaklarının da sözünü verdi. Şu an etiket özelliği bazı kullanıcılara açılmış olsa da etiketlerin herkes tarafından görülmesi birkaç hafta alacak.

 

Facebook Etiketleri

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’a, paylaşımların kısa süre içerisinde çok büyük kitlelere ulaşmasını sağlayan ‘hashtag‘ sistemi getirildi.

Bundan böyle Facebook’ta paylaşılan içeriklere konuyla alakalı hashtag eklenebilecek ve ileti linke dönüştürülebilecek. Linke tıklandığında veya arama çubuğu üzerinden # işareti (hashtag) koyarak arama yapıldığında diğer kullanıcıların aynı işaretle yayınladığı iletilere ulaşılabilecek. Bununla birlikte iletilerin güvenlik ayarlarını kaydetme özelliği de korunuyor.

Facebook, hashtag sisteminin, sosyal medya platformunda aranan konular veya kişilerle olaylar hakkında tartışmalar ile ilgili aramayı kolaylaştırmaya yönelik atılacak adımların sadece ilki olduğunu bildirdi.

Hashtag sistemi, daha önce Twitter, Tumblr ve diğer sosyal medya mecralarında kullanıma girmişti.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir