Facebook uygulamaları sınırsız bildirim gönderecek

Facebook uygulamaları‘nda etkileşimi arttırmak için bildirimin önemi bir hayli yüksek. Sosyal Medya Ajanslarının da müşterileri adına hazırladıkları yaratıcı Facebook uygulamalarıyla sürekli olarak karşılaşıyoruz. Bunun nedeni ise, Facebook uygulamalar sayesinde çok daha fazla kullanıcı verisinin elde edilmesi ve kullanıcıların hesaplarıyla tanıtım yapabilme arzusudur.

Senelerdir katı kurallara maruz kalan Facebook Uygulama Geliştiriciler, geçtiğimiz günlerde Facebook geliştirici Blogu’nda yayınlanan bir yazı ile önemli oranda rahatladı çünkü haberin içeriğinde bu katı kuralların esnetileceği ve daha rahat bir aksiyon alabilme yeteneği Facebook Uygulama Geliştiricilere verileceği belirtildi.

Facebook API sisteminde yapılan bu yeni değişiklikler eşliğinde bundan böyle uygulama geliştiriciler istedikleri zamanlarda kullanıcılara bildirim yöntemiyle sınırsız miktarda mesaj gönderebilecekler. Facebook Uygulama Geliştiricileri açısından bir güzel haber de bu bildirimleri gönderebilmek için ekstra bir izin alınması gerekmiyor, sadece kullanıcıların uygulamaları kullanmaları yeterli olacak. Bunların sonucunda ise uygulamalar, uygulamaları kullanan kullanıcılara istedikleri herhangi bir zaman, ne isterlerse mesaj yoluyla gönderebilecekler.

 

Bu yeni değişiklik uygulama geliştiriciler için her ne kadar iyi bir gelişme olsa da kullanıcılar için büyük bir dezavantajı da birlikte getirebilir. Bunun nedeni ise artık uygulamalar, uygulama geliştiricilerin insafına kalacak olan uygulamayı kullanan kullanıcılara her an her istediği mesaj gönderebilecek. Bu durumun sonucunda ise her sabah uyandığınızda Facebook Bildirimleri sayfanızda yüzlerce bildirimin var olması mümkün olacak. Öyle ki, şu anda onlarca oyun uygulamasından yüzlerce bildirim gelmesi bile kullanıcıları bezdirirken, böyle bir esnekliğin gelmesi kullanıcıları daha da fazla yoracaktır.

 

Facebook Uygulama Bildirimleri

Facebook Uygulama Bildirimleri

 

Facebook, bu tahmin ettiğimiz can sıkıcı senaryoların meydana gelmeyeceği konusunda bize göre çok daha iyimser düşünüyor. Facebook Uygulama geliştiricilerin, kullanıcılara böylesine muazzam miktarlarda spam yapabilme olanağına sahip olacaklarının farkında olduğunu kabul eden Facebook, geliştiricilerin bu imkanı kötüye kullanmayacaklarına ve kullanıcılarını rahatsız etmeyeceklerine inanıyor.

Aynı zamanda Facebook Uygulama geliştiricilere uyarılarda da bulunan Facebook, geliştiricilere kullanacakları dil ve gönderim sıklığı konusunda hassas davranmaları yönünde tavsiyede bulunuyor. Ayrıca Facebook, bu yönde yaptığı şu uyarının da yeterli olduğunu düşünüyor.

Bildirimler kullanıcılar ile etkileşimde bulunmak için güçlü bir araç fakat doğru bir şekilde değerlendirmek gerekli

 

Her ne olursa olsun, geliştiricilerin de Facebook gibi bu konuya yönelik hassas davranmama ihtimallerini düşündüğümüz için Facebook Bildirim Ayarları sayfasından (https://www.facebook.com/settings?tab=notifications) gerekli düzenlemeleri bir an önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak sizlerin de bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek isteriz. Sizce bu konuda, uygulama geliştiriciler de Facebook ile aynı hassasiyete sahip olacaklar mı dersiniz?

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Haberciliği Büyüktür Eski Medya başlıklı makalemizde hürriyet, internet haberciliği ve istanbulda deprem hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • yaratıcı facebook uygulamaları

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir