Facebook Edgerank Algoritması

comScore‘un son açıkladığı verilere göre yaklaşık olarak 32 milyon Türk Facebook kullanıcısı bulunmakta. 32 milyonluk bu büyük topluluk ise Türk internet kullanıcılarının neredeyse %85’ini oluşturuyor. Her kullanıcının ortalama olarak 130 Facebook arkadaşı bulunuyor ve ortalama bir Facebook kullanıcısı aylık olarak 100 farklı içerik (içerikleri tekrar paylaşması da dahil) üretiyor ve Türk Facebook kullanıcıları ortalama olarak her ay 3 milyar içerik üretiyorlar.

Facebook’ta kullanıcılar; arkadaşlarının, üyesi oldukları grupların ve beğenmiş olduğu sayfaların yaptığı paylaşımları görüyorlar. Ancak, bazı paylaşımlar bu şartlara uymasına rağmen news feed ya da haber kaynağı içerisinde görünmüyor olabilir. Bunun nedeni ise 2012 yılının başlarında Facebook’un yeni geliştirmiş olduğu Edgerank Algoritması‘dır. Facebook kullanıcıları günde ortalama olarak 23 dakikalarını Facebook mecrası üzerinde geçirmektedir. Bu süre dahilinde haber kaynağı‘nda gördüğü arkadaşlarının paylaşmış olduğu haberlere, paylaşımlara, bildirimlere, yeni gelişmelere (ilişkiler, yer bildirimleri, yeni eğitim vb.) göz atıyorlar. Bu içeriklere bazı zamanlarda da istedikleri gibi yorumlarla, beğenilerle geri bildirimlerde de bulunabiliyorlar.

Ortalama bir kullanıcı Facebook’ta günde 23 dakika geçiriyor. Bu süre içerisinde news feed’inde gördüğü arkadaşlarının haberlerini, paylaşımlarını, bildirimlerini okuyor, tıklıyor, beğeniyor ve paylaşıyorlar. Facebook ise yapılan tüm bu işlemleri hafızasında tutarak; kullanıcıların arkadaşlarıyla, beğendiği sayfalarla ya da üyesi olduğu gruplarla olan etkileşimini  Google Pagerank sistemine benzer bir sistem ile sıralayarak, kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunmaya çalışıyor ve her kullanıcıya, sayfaya ya da gruba puanlar veriyor. Bu algoritmik yapının sonucunda ise, bazı paylaşımların neden herkes tarafından görünmediği konusuna geliyoruz ve bunun sebebinin özet olarak Facebook EdgeRank Algoritması olduğunu söyleyebiliriz.

 

Edgerank Facebook

Edgerank Facebook

 

Facebook Edgerank Nedir?

Şu anda paylaşım başına en kaliteli ziyaretçileri gönderen sosyal medya mecrası kesinlikle Pinterest. Twitter ise önemli ziyaretçi gönderen sosyal medya mecralarından bir tanesi ancak Facebook bu mecralar arasında potansiyelinin çok altında verim alınan sosyal medya platformlarından birisidir. Bunun ise bir çok nedeni vardır ve bunlardan en önemlilerinden bir tanesi ise, paylaşımların tüm beğenenlerin zaman akışlarında (timeline) ne yazık ki görünmüyor olmasıdır. Bu durumu en iyi açıklayan başlık ise kesinlikle Facebook Edgerank Algoritması’dır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Facebook’un da kendisine has Google Pagerank benzeri bir puanlama sistemi bulunmaktadır ve bunun ismine Facebook Edgerank denilmektedir.

 

Facebook Edgerank Algoritmasi

Facebook Edgerank Algoritmasi

 

Neden Facebok Edgerank?

Facebook ilk başlarda paylaşılan tüm içerikleri, sayfaları beğenenlere ya da arkadaşlarınıza göstermekteydi. Ancak, bir süre sonra bu paylaşımlar öyle bir hal aldı ki, kullanıcıların ana sayfalarında onlarca gereksiz ileti ve paylaşım görünmeye başladı. Bu nedenle de Facebook, bir takım önlemler alarak kullanıcılarını spamlerden ve gereksiz paylaşımlardan korumaya yönelik önlemlerini birer birer uygulamaya başladı.

Bu konuyu aslında örnekler ile daha iyi açıklayabiliriz. 1000 arkadaşınızın olduğunu varsayalım ve 500 (bu rakam fazla gelebilir ancak kullanıcılar bu denli fazla sayfayı beğenmekteler) farklı sayfayı beğenmiş olun. Gün içerisinde ana sayfanızda binlerle ifade edilebilecek büyük bir paylaşım / spam bombardımanı olacaktır. Öyle ki, akşam saatlerinde en yoğun online olunduğu ve insanların en çok boş vakitlerinin olduğu saatleri düşünelim. Tam bir kaos ortamı olacaktır ve belki de görmeniz ya da fark etmeniz gereken bir çok içeriği gözden kaçıracaksınız.

Facebook, şu anda dünyada en çok ziyaret edilen site konumunda ve bu özelliğini de kaybetmeyi asla istemiyor. Bu nedenle de kullanıcılarını daha fazla oranlarda sitede tutmak için daha düzenli ve ilgi çekici bir platform olabilmesi gerektiğinin her zaman farkında. Böylelikle, Facebook EdgeRank algoritmasının amacının daha iyi bir Facebook deneyimi  sunabilmek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Edgerank

Edgerank

Facebook Edgerank Algoritmasının Kriterleri

Facebook Edgerank Algoritması kriterlerinde Facebook kullanıcıları için 3 önemli temel başlık bulunmaktadır; Yakınlık, Etkileşim ve Zaman. Google Pagerank algoritmasında da siteler arasında buna benzer eşleştirmeler yapan Google, Facebook‘a bir yönden de ilham verdi diyebiliriz.

Paylaşımı yapan hesap ile kullanıcılar arasında bir etkileşim oranı arayan Facebook, eğer kullanıcı paylaşımı yapan kişiyle daha önceden yüksek oranlarda Etkileşim / Engagement içerisindeyse daha fazla paylaşımı göstermektedir. Ayrıca, yorumlar beğenilere göre daha fazla puana sahiptir ve yorum yaptığınız sayfaların içeriklerini daha fazla görürsünüz. Bu nedenle de etkileşim oranlarınızı arttırmak için çok daha fazla yorum yapılabilir içerik üretmenizi tavsiye etmekteyiz.

Yakınlık kriteri de etkileşime benzer bir yapıdadır. Facebook kullanıcı ile paylaşımı yapan kişinin yakınlık derecesini belirlerken etkileşim oranlarını da göz önünde bulundurmaktadır. Kullanıcı ve paylaşımı yapan hesap arasında var olan her etkileşim, bir puanlama sistemiyle yakınlığı arttırır. Hatta, Arkadaşlar başlığı altında Yakın Arkadaşlar sekmesini de açarak sizin yakınlık derecenizi daha iyi öğrenmek istemektedir. Facebook, Yakın Arkadaşlar olarak belirttiğiniz kullanıcıların tüm paylaşımlarını size göstermektedir.

 

EdgeRank Nasıl Artar

EdgeRank Nasıl Artar

 

Facebook EdgeRank Nasıl Arttırılır?

Soru Sormak

Facebook’un uzun bir süre önce anket tarzında yayınlamış olduğu Facebook Sorular (Facebook Questions) kullanıcılarınız ile iletişime geçmek için mükemmel bir araçtır. İlginç veya dikkat çekici sorular sorarak kullanıcılarınızın ilgilerini çekebilirsiniz. Böylelikle, çok daha kısa süreler içerisinde çok daha fazla kullanıcı ile iletişime geçebilirsinz.

Kullanıcılarınızla daha iyi iletişime geçebilmek ve onların da fikirlerini öğrenmek için örneğin haftada bir kez soru sorun. Sadece Facebook Sorular ile değil normal ileti tarzında da sorular sormalısınız. Bunun sebebi ise, kullanıcılarınızın bu sorular hakkında yorumlar yapacak olmasıdır ve her yorum bir beğeniden değerlidir. Böylelikle, Facebook Edgerank‘inizi daha hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

Boşluk Doldurmaca

Bir üst kısımda belirttiğimiz üzere Facebook Edgerank için yorumlar her zaman beğenilerden daha değerlidir. Bu nedenle de, kullanıcılarınızın yorum yapabileceği içerikler üretmeye gayret gösterin. Bu yöntemlerden en etkililerinden bir tanesi de boşluk doldurmaca olarak adlandırabileceğimiz içeriklerdir.

Örneğin;

Şu anda _______ şehrinde olmak isterdim.

Bence _____ günü de tatil olmalıdır.

Bu örnekleri çeşitlendirerek, kendinize özel yeni yöntemler ve soru kalıpları keşfedebilirsiniz.

 

Video Paylaşmak

Sayfanızı beğenmiş olan kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik videolar paylaşabilirsiniz. Bunlar sizin ürettiğiniz video içerikleri olabileceği gibi Youtube, Vimeo gibi diğer mecralarda yer alan içerikler de olabilir. Ayrıca, video içerikleri fotoğraflara göre daha az geri dönüş alır fakat genellikle videonuzu izlemeye değer bulan kişiler bunu paylaşırlar ya da yorum olarak size geri dönüş sağlar. Bunun yanı sıra, videoların 1 dakikadan daha uzun sürelerde olmasıyla izlenme oranlarında düşüş olduğunu da unutmayınız.

 

Fotoğraf Paylaşmak

Fotoğraflar en çok tekrar paylaşılan içeriklerdir ve size en çok geri bildirimi sağlayan içerikler fotoğraflar olacaktır. Tekrar paylaşımlarla kısa bir sürede viralleşebilecek içerikler üretebilirsiniz. Böylelikle, örneğin 10.000 takipçiniz olsa bile içeriğinizi 100.000’lerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Günde ortalama olarak 2 ya da 3 fotoğraf paylaşımı, iyi bir sosyal medya yönetimi için faydalı olacaktır. Daha fazla fotoğraf paylaşımları kurumsal sayfaların takip edilmesini zorlaştırabilir.


Durum Güncellemeleri

Durum güncellemeleri ortalama olarak en çok beğeniyi alan içerik türleridir. Kısadır ve vurucu bir ifadeyle çok fazla beğeniyi size getirebilirler ancak fotoğrafların sahip olduğu etkiye ne yazık ki ulaşamazlar. Bunun sebebi ise, sadece yazı (text) olan içerikleri tekrar paylaşmak isteyen kullanıcı oranı çok düşüktür ve bu yazıyı kopyalayarak kendi profillerde paylaşmayı tercih ederler.

 

Link (Bağlantı) Paylaşmak

Linkler / Bağlantılar en az geri dönüşü alan içerik türleridir. Bunun nedeni ise, kullanıcıların çoğu Facebook üzerindeki içeriklere ulaşmak isterler çünkü linkler / bağlantılar kullanıcıyı farklı bir siteye götürmek ister. Bu ise kullanıcıların kolay olarak içeriğe ulaşma isteklerini aykırı olduğu için en az geri dönüşü alır.

 

Güncel Olmak

Ne kadar güncel olursanız, o kadar Facebook Edgerank’iniz yüksek olur. Bu kadar basit. Uzun süreler içerik paylaşmayan profiller ya da sayfalar Facebook tarafından boş, ölü ya da gereksiz olarak algılanır. Böylelikle, bu sayfaların tekrar yüksek derece Facebook Edgerank kazanabilmesi için çok daha fazla uğraşmak gerekir ve eski değerlerine ulaşabilmesini bir garantisi de yoktur.

 

Genel olarak Facebook Edgerank nedir, Facebook Edgerank nasıl arttırılır konularına yanıtlar vermeye çalıştık. Bu yazının sonucunda içeriklerin neden bazı kişiler tarafından görülürken, bazı kullanıcılar tarafından görülemediği konusunu genel olarak öğrenmiş olduğunuzu düşünüyoruz.  Tecrübelerinizi, bilgilerinizi ya da sorularınızı lütfen bizim ile paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook’ta Beğenenlerin %6’sı Etkileşime Geçiyor başlıklı makalemizde etkileşim oranları, facebook marka ve facebook uygulama geliştirici hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • ilginç kapak fotoğrafları
  • facebook profil sayfasında görünen arkadaşlar
  • EdgeRank
  • facebook profilde görünen arkadaşlar

You may also like...

2 Responses

  1. 11 Kasım 2012

    […] hazırda 2012 senesinde Facebook yeni bir güncelleme ile Facebook Edgerank algoritmasını yürürlüğe koymuştu. Bu algoritma nedeniyle Facebook sayfalarının […]

  2. 01 Nisan 2013

    […] oranını (pagerank) da dikkate alır.  Ayrıca, Facebook bu algoritmayı örnek alarak sisteminde Facebook Edgerank Algoritması‘nı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir