Facebook Dislike Butonunu Devreye Alıyor

Eski arkadaşlarını ve uzaktan akrabalarını bulmuş ve uzakta yaşayan tanıdıklarını takip edip vakit buldukça görüntülü konuşup sohbet etmek amacı ile insanlar Facebook‘u kullanmaktadırlar. Çoğu kişinin Facebook’ta bulunan oyunlara ne kadar düşkün olduğu da bilinmektedir. Paylaşımların yapılması insanlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Çeşitli olayların ve durumların paylaşılması ile her konudan haberdar olmanız da görülmektedir.

İnsanlar Facebook’ta Ne Yapıyor?

İnsanlar sosyal medya mecralarını genellikle sosyalleşmek maksadıyla kullanıyor. Belki de dünyayı küçülterek, her an çevresindeki her bireye dokunmak istemelerinin de bunda etkisi olabilir. Düğün, nişan, söz gibi özel ve güzel günlerin resimlerinin paylaşılması, grup açılarak düğün ve nişana davet edilen kişilere istek yollanması, güzel sözlerin paylaşılması ve tebriklerin gönderilmesi ile insanlar karşılıklı olarak iletişime geçmektedir. Davet, doğum günü, kokteyl ve ya etkinliklerin duyurulması amacı ile de gruplar açık ve ya kapalı olarak kurularak insanlar davet edilmektedir. Güzel günlerin beğenilmesi Facebook’ ta en çok beğeni sayısı alan konular arasında yer almaktadır. Beğenme tuşu Facebook’ ta çoğu kişi için kurtarıcı olarak da görülmektedir. Beğenilen bir müzik, belgesel, kısa film çekimi ve ya fotoğrafların like edilmesi hoş olmaktadır. Fakat ölüm haberlerinin insanlar tarafından beğenilmesi garip karşılanmaktadır.

Facebook'ta Ölümler Bile Beğeniliyor

Facebook’ta Ölümler Bile Beğeniliyor

 

Cenaze töreninin yer ve saatinin paylaşımı da beğenilmektedir. Aynı şekilde itirafta bulunan kişilerin paylaşımlarının beğenilmesi de garip olmaktadır. Özellikle doğal afet gibi ani ve zor durumların paylaşımının gerçekleştirilmesi ne kadar iyi olsa da bu durumun beğenilmesi tuhaf olmaktadır. Hasta olan akrabalarınıza iyi dileklerinizin iletilmesi için paylaşımların yapılması beğenen kişilerin amacının ne olduğunu ve ne düşünerek yaptıkları diğer insanlara düşündürmektedir.

Facebook Dislike Butonunu Devreye Alıyor

Facebook Dislike Butonunu Devreye Alıyor

 

Facebook’a Dislike Tuşu Mu Geliyor?

Sosyal Medya Ajansı olarak kötü olayların beğenilmesi konusunda Facebook’un bir adım atacağını uzun zamandır düşünüyorduk. Bu garip durumları ortadan kaldırmak ve insanların hür iradesi ile beğenmedikleri paylaşım, durum ve içerikleri beğenmediklerini belli eden farklı bir uygulama getirileceği bir kullanıcının sorusu sayesinde anlaşıldı. Kullanıcı Facebook’ta dislike tuşu olacak mı? Şeklinde sorduğu soruya karşılık Mark Zuckerberg doğrudan adının dislike olmayacağını fakat insanların beğenmedikleri içerikleri farklı bir biçimde ifade edecekleri bir uygulama için çalıştıklarını söyledi. Bu saye de ölüm, itiraf ve hastalıkların beğenilmesi ortadan kalkarak insanlar kendilerini daha kolay ifade edebilecekler.

 

Neden Facebook Dislike Butonu?

Kötü amaçlı olarak kullanılabileceği düşünülen uygulama için özenli bir çalışma sürdürülmesi gerekmektedir. Kullanıcıların düşüncelerine göre beğenmeme durumunu belli edeceğimiz bu uygulama insanların tercihine bırakılacak ve isteyen kişiler bu uygulamaya sayfaların da yer verecekler. Doğal afetlerin ve ya kaza ve talihsizliklerin duyurulması sırasında da kullanılabilecek bu uygulama bir yandan da faydalı olmaktadır. İnsanların hem kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri sağlanmakta hem de beğendikleri markaların beğeni oranlarını daha yakından takip etme olanağı oluşmaktadır. Marka haline gelmiş büyük şirketlerin de bulunduğu sayfalar için beğeni ve beğenmeme uygulaması bir bakıma oylama gibi görülmektedir. Değerlendirmenin insanlar tarafından incelenmesi de görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Facebook’ta Sayfa Beğenilerini Nasıl Arttırabiliriz? başlıklı makalemizde facebook, facebook beğeni yöntemleri ve facebook organik beğenme hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir