En İyi 8 Viral Video

Bilindiği üzere virüs gibi hızlı bir şekilde kitlelere yayılan içeriklere viral ismi veriliyor. İnternetin bir anda yükselişe geçmeye başladığı 2000’li yıllarda ise bu kavram internet hayatımıza sağlam temeller ile birlikte giriş yaptı diyebiliriz. Daha önceden e-postalarla yayılan içerikler tüm dünyaya ulaşmakta çoğu zaman zorluk yaşıyorlardı ancak web 2.0’ın yani sosyal medya kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte bu içeriklerin yayılımları da çok kolaylaştı. Bunun nedeni ise, sosyal medya platformlarında kullanıcılar içerikleri paylaştıklarında neredeyse tüm arkadaşları bu içeriklerden, özellikle de video içeriklerinden haberdar olabiliyorlar. Bunun sonrasında ise, arkadaşlarınızın arkadaşları da viral videoları izleyip, paylaşabiliyorlar. Böylelikle, hızlı bir dağılım söz konusu olmaktadır.

İlk paragrafta viral video ve viral içerikler konusuna değindikten sonra şimdi asıl konumuza geçebiliriz. Günümüzde (internetin popülerleştiği güncel çağ!) var olmuş bu viral videolar için Mashable bir yarışma düzenledi ve en iyi 4 viral videoyu seçmeye karar verdi.

 

Sizlerde en favori 4 viral videonuzu seçerek, yorumlarınız ile bu içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.

 

1. Gangnam Style

 

PSY’nin 2012 yazına damgasını vuran çılgın dans ve müzik videosunu izlememiş olan kaldı mı? Gangnam Style! Bizce kesinlikle herkes bu videodan haberdar! Öyle ki, bu videoyu tam tamına 2 milyar kişi izledi. Hatta, 1 milyar izlenme barajını geçen ilk video olduğunu da belirtmek gerek. Bu viral video, ortaya çıktığında 500 milyon izlenme sayısına ulaşmak bile hayal olarak görülürdü. Peki şimdi? PSY ve Gangnam Style, tam bir fenomen!

 

2. Chocolate Rain

Bu viral video, Tay Zonday’i tam bir internet fenomeni haline getirdi ve 2007 Youtube video ödüllerinde en iyi müzik videosu seçilmesini sağladı.

 

 

3. Rick Astley: “Never Gonna Give You Up”

 

Bu viral videoyu görmüş olmalısınız, ya da en azından şarkıyı kesinlikle duymuşsunuzdur. Evet, artık siz de kendinizi bu viralin kurbanı olarak görebilirsiniz.

İngiliz şarkıcı / söz yazarı Rick Astley, Never Gonna Give You Up şarkısını 1987’de dünyaya getirdi. 2000’lerin başlarındaysa bir internet şakası olarak hızlıca yayıldı. Ağza ve beyne yapışan bir viral video!

 

4. Hapşuran Bebek Panda

Bir panda hapşuruyor ve 200 milyondan fazla kez izleniyor! İlginç değil mi? Evet, bunun adı viral!

 

5. Evolution of Dance

 

Komedyen Juddson Laiply muhteşem 12 farklı popüler dansı ardı ardına bu videoda. Güldürücü viral video!

 

 

6. Grape Lady Falls

Ayaklarıyla üzüm ezmek isteyen kadın! Iyk! Niyeyse aklımıza kamera karşısında bir şeyler yapmaya çalışan kızın annesinden dayak yemesi geliyor. Bu viral video ile zerre alakası yok, baştan söyleyelim. Biz ipucunu verelim, merak eden arar bulur nasılsa.

 

7. Charlie Bit My Finger

Ouuccchhh Charlieeeaaaaaa! Günlük hayatında bu sözü kullanmayan kaldı mı?! 2007’nin en “catchy” viral videosu diyebiliriz.

 

8. Leroy Jenkins

World of Warcraft, Leeroy Jenkins, 40 farklı karakterin sesi. Anahtar kelimeleri birleştirin, bu viral video gözünüzün önünde hala canlanmadı mı?

 

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir