Dizimag’in neden kapatıldığı ortaya çıktı!

İşin içine Warner Bros yetkilileri girmiş, kazanılan binlerce dolar nerede?

Dizimag sitesi artık ebedi olarak bitti. Warner Bros‘un avukatları Dizimag‘in sahibinin evini basıp tüm cihazlara el koydular. Darphane gibi para basan dizi izleme sitesinin fişi çekilirken sahibine hapis yolu göründü.

Dizimag Neden Kapatıldı?

Bildiğiniz üzere Türkiye’nin en büyük online dizi izleme sitelerinden olan Dizimag, geçtiğimiz günlerde yayın hayatına son verilerek mahkeme kararıyla erişime kapatılmıştı.

Dizimag.com‘un mahkeme kararı ile kapatılmasından sonra Dizimag1 ve Dizimag2 şeklinde 2 farklı alan adları (domain) altında yayına devam eden ve Dizimag 9‘a kadar domain isimleri hazırlayan site artık tamamen bitmiş durumda.

 

WARNER BROSS’UN AVUKATLARI EVDEN ALDI

Şarkıcı Umut Akyürek’in kardeşi Ogün Genco Akyürek’e ait olan site mahkeme kararına rağmen farklı domainlerle yayına devam edince dünyaca ünlü yapım şirketi Warner Bros‘un avukatları kapıya dayandı.

Avukatlar, Akyürek‘in evini telif hakları ile ilgilenen savcılığın aldığı arama kararı ile arayıp suç aletlerine el koydurdu. Warner Bros şirketinin avukatları site yayını yapan cihazlara da el koydurunca sitenin yayını bitti.

Telifsiz olarak dizileri yayınlayan Ogün Genco Akyürek’in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söyleniyor.

 

Digiturk de Operasyonun İçinde

Digiturk üst yetkililerinden yeni bir açıklama daha geldi. Açıklamaya göre kapatılmanın ardında Türkiye bazlı olarak Digiturk rol oynuyordu. Warner Bros cephesinden gelen avukatların da Digiturk ile beraber bu operasyonda yer aldığı açıklamaya göre, elde edilen binlerce haksız kazanç, ihlal edilen binlerce telif hakkı sitenin kurucusu sanatçı Umut Akyürek‘in kardeşi Ogün Genco Akyürek‘in hapis cezası istemiyle tutuklanmasına sebep oldu.

Yakın zaman içinde gerçekleşen tutuklamada film stüdyolarının yetkisini alan Digiturk avukatları ve Warners Bros cephesinden gelen isimler, Ogün Akyürek‘in suç teşkil eden özel bilgisayar ve site bileşenlerine delil olarak el koydu ve sitenin yayın hayatına şu an için son verdi. Tekrar açılması söz konusu olmayacağı anlaşılan site için Genco Akyürek büyük bir soruşturmanın için çekildi.

 

Dizimag’ın Piyasa Değeri

İnternet sitelerinin kullanım oranlarını takip eden Alexa ratinglerine göre dünya klasmanında 1904. sırada yer alan Dizimag’ın takribi değeri 8.500.000 TL olarak belirtilmişti.

Günde 536.000 kişinin tıkladığı sitenin günlük gelirinin 7.000 $ civarında olduğu tahmin ediliyordu.

Mahkeme kararıyla bitirilen Dizimag artık olmayacak, bu siteden ücretsiz dizi izleyenlerin bu eksikliklerini paralı servis veren yer ve platformlardan sağlaması gerekiyor.

Dizimag benzeri site çalıştıranlara duyurulur, polis yolda çok yakında kapınız çalınabilir.’

Bir önceki yazımız olan Müşteri ilişkileri yönetiminde hızlı çözüm önemli başlıklı makalemizde mennuniyet analizi, müşteri ilişkileri ve müşteri ilişkileri yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • Ogün Genco Akyürek

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir