Dijital pazarlama büyümeyi sürdürüyor

IAB Türkiye 2012 dijital reklam yatırımları raporuna göre sektör yüzde 30 büyüyerek 1 milyar lira sınırına dayandı. 943 milyon lirayla toplamdan aldığı pay yüzde 18 oldu.

33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi IAB Türkiye‘nin, açıklamasına göre dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla göre %30 artışla 943 milyon TL oldu.

IAB Türkiye Dijital Reklam Harcamaları // AdEx-2012 Raporu’na göre;

Display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfaları, e-posta, oyun içi reklam gibi uygulamalardan oluşan internet reklam yatırımları toplamı; 943 milyon TL,

Gösterim/tıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarından oluşan “Display Reklam Yatırımları“; 374 milyon TL,

Ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan “Arama Motoru Reklam Yatırımları”; 448 milyon TL,

Mobil gösterim ve mobil opt-in SMS/MMS’den oluşan “Mobil Reklam Yatırımları” 36 milyon TL,

İlan sayfaları reklam yatırımları 76 milyon TL olurken, e-posta ve oyun içi reklam yatırımları toplamı 9 milyon TL olarak gerçekleşti.

IAB Türkiye 2012 Dijital Reklam Harcamaları* (Milyon TL)

İnternet Reklam Yatırımları Toplamı 943*

Display Reklam Yatırımları 374

Gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları 278

Video reklam yatırımları 45

Sponsorluk yatırımları 32

Gelir paylaşımı reklam yatırımları 19

Arama Motoru Reklam Yatırımları 448

Kelime bazlı reklam yatırımları 320

Arama motoru görüntülü reklam ağı yatırımları 128

Mobil Reklam Yatırımları 36

Mobil gösterim reklam yatırımları 11

Mobil opt-in SMS/MMS yatırımı 25

İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 76

Diğer 9

E-posta 5

Oyun içi reklam 4

Tüm rakamlar IAB Türkiye tahminidir. Yaratıcı işler, CRM çalışmaları, Arama Motoru Optimizasyonu ve Sosyal Medya yatırımları hariçtir.

 

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, e-marketer verilerine göre 2012’de dünyada toplam reklam yatırımlarının yaklaşık 500 milyar ABD $’ı olduğuna ve bu rakamın 100 milyar $’ının dijitalden geldiğine dikkat çekerek, “Artık her 5 dolardan 1’i dijital ortamda kullanılıyor.” dedi. Pura, Türkiye’de 2012 yılı için dünya ortalamasının (%16 – ZenithOptimedia) üstünde, bir büyüme öngördüklerini ve bunun gerçekleştiğini, dijitalin geçen yıla oranla %30 büyüyerek 943 milyon TL’na ulaştığını vurguladı. “Reklamcılar Derneği’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı verilere ilaveten IAB Türkiye’nin kapsamlı analizine (arama motorları, ilan sayfaları, e-mail marketing, oyun içi reklam yatırımları dahil) göre, toplam reklam yatırımları %10 oranında artmış ve dijitalin aldığı pay %18’e yükselmiştir. Dijitalin, en geç 2016’da ikinci büyük mecra olacağı tahmin edilmektedir. Tüm sektör oyuncularının, hem toplam yatırımların yükselmesine hem mecralar bazında taşların yerinden oynamasına hazırlıklı olması gerekli.” diyerek, dijitalin yükselişini bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir önceki yazımız olan Dijital reklam harcamaları gazeteleri geçecek başlıklı makalemizde comScore, dijital pazarlama ve dijital reklam hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir