.COM Domain

Bundan tam tamına 27 yıl önce .com (nokta kom / dot com) kısıtlı bir çevreye duyuruldu ve .com uzantılı domainlerin kayıt edilebilmesine izinverildi. Bu ise teknoloji ve özellikle de internet için bir dönüm noktası olacaktı. Bunun nedeni ise .com’lar yani domainler (alan adları) internetin giriş kapılarından bir tanesi. Şu anda ise internetin yarısından fazlasını .com’lar oluşturmakta ve internet .com’lar tarafından kontrol edilmektedir.

.com uzantısı Commercial (ticari) kelimesinin kısaltılmış hali ve dünya / internet üzerinde kullanılan ilk domain uzantısıdır. Sonrasında ise .net  ve .org uzantıları piyasaya sunulmuştur ancak bunlardan hiçbiri .com‘un yakalamış olduğu popülerliğe sahip olamamıştır. Bu nedenle, altta yer alan infografikte de belirtildiği üzere, diğer domain uzantılarının toplam satış miktari .com uzantıların sayısından düşük kalmaktadır.

.com uzantısına zaman zaman alternatif olarak düşünülen .co uzantısı ise çok yakın zamanlarda Kolombiya’nın domain uzantısı olarak piyasaya çıkmıştı ve kısa sürede önemli bir satış grafiğine sahip oldu. Ancak, yenileme ücretlerinin aşırı derece yüksek olması nedeniyle, kaydedilen domainlerin yenilenme oranı ne yazık ki %30’un altında kaldı.

.com ve internet düyasında ilk kayıt edilen domain 15 Mart 1985 tarihinde symbolics.com oldu. Ardından ise sırasıyla şu alan adları kayıt edildi; bbn.com, think.com, mcc.com ve dec.com. Görüldüğü üzere 1985 yılı içerisinde sadece 5 alan adı kaydedildi.

Şu anda ise internet mecrasında kayıtlı olan alan adı miktarı yaklaşık olarak  200 milyon seviyelerindedir. Kayıtlı olan .com uzantılı domainlerin sayısı ise 100 milyon barajını aşarak 105 milyon seviyelerine ulaştı ve her gün yaklaşık olarak 100.000 yeni alan adı kayıt edilmektedir.

Günümüzde ise her yeni doğan markanın markanın ismiyle .com uzantısına sahip olması prestij açısından şart olarak görülmektedir. Öyle ki, marka oluşturma safhalarının ilk başlarında marka isminin .com uzantısının boş olup olmaması kontrol edilmekte ve eğer daha önceden kayıt edilmiş alan adı ise o markadan vazgeçilmektedir.

Online İtibar Yönetimi maksadıyla da markalar, .com uzantılı domainlere sahip olmalıdır çünkü ziyaretçiler .com uzantıları ticari olmalarından dolayı markaların kurumsal web sitesi fikrine kapılabilirler.

 

İnfografikte yer alan bilgileri derlemek gerekirse;

1 Mart 2012 itibariyle üst düzey alan adı uzantıları (top level domains) listesi şu şekildedir,

Uzantı Alan Adı Sayısı (milyon)
.COM 101,4
.DE 14,9
.NET 14,9
.UK 9,9
.ORG 9,9
.INFO 8,8
.NL 4,9
.EU 3,6
.CN 3,4
.BIZ 2,2

.com uzantılı domainlerin artışı hala büyüyor, ancak eskisi kadar değil.

.com uzantılı 100. domain, ilk domainin kaydından tam 990 gün sonra kaydedildi.  11 Mart 2012 tarihinde, 24 saat içerisinde 100,000 yeni .com alan adı kaydedildi.

 

En Pahalı Domainler

Domain Satılış Fiyatı (Amerikan Doları)
INSURE.COM 16 Milyon
SEX.COM 13 Milyon
FUND.COM 9,9 Milyon
PORN.COM 9,5 Milyon
BUSINESS.COM 7,5 Milyon

 

Domain Sektörü .com 27 Yaşında

 

.COM Domain Sektörü .com 27 Yaşında

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Ajansı ORG Açıldı başlıklı makalemizde facebook, google plus ve online itibar yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • org uzantısı
  • co uzantısı

You may also like...

2 Responses

  1. Domain Uzmanı dedi ki:

    Domainler ve özellikle de .com domain uzantıları hakkında çok güzel bir yazı olmuş. İnfografikte yer alan bilgiler ve yorumlarınız çok değerli, teşekkür ederiz.

  2. Kaliteli İsim Pazarlama dedi ki:

    Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, ülkemizde de artık bu konularda insanların yavaş yavaş bilinçlenmeye başladığını görmekteyiz. Türk domain sektörü de hak ettiği yere gelecek inşallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir