Çocuklardaki Sosyal Medya Çılgınlığı

Geçmiş zamanlarda çocuklarımız günlerini sokaklarda, parklarda oyun oynayarak ve arkadaşlıklarını geliştirerek vakit harcıyordu. Şu anki dönemde ise evlatlarımız evin içinde bir kafes ortamında tutmaya mecbur bırakılıyoruz. Git gide betonlaşan şehirler, yoğun trafik ve çevrenin giderek kötü bir hal alması nedenlerinden dolayı bunu yapmaya mecbur bırakıldık. Geçmişten beri süre gelen bu oyun kültürünün yavaşça yok olmasına neden olan etmenler arasında teknolojinin gelişimine bağlı asosyalliğin de etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya ajansı olarak bu yazımızda çocukların sosyal medya mecralarına ve özellikle de internete olan yönelimlerini ele almak istedik.

 

Çocuklar Neden İnternete Yöneliyor

Çocuklar Neden İnternete Yöneliyor

 

Çocuklar Neden İnternete Yöneliyor?

Kısıtlanan oyun alanları ve şehir planını giderek yoğunlaşan şehir hayatıyla bunalan çocuklar yeni arayış içine giriyor. Bununla beraber sosyal medya sitelerinde giderek aktif olmaya başlıyorlar. Durum güncellemeleri ve paylaşımlarla profiline özen gösteren bu gençler, sitelerdeki online oyunlarla hem yeni sanal arkadaşlıklar kuruyor hem de vaktini değerlendirecek alanlar buluyorlar. Git gide gelişen bu sosyal medya akımı gençlerimizin ileride asosyal bir kimliğe bürünmesine yol açarak; gerçek hayatta nasıl davranmalarını öğrenmelerinin önüne geçiyor. Hayatları sadece sanal alemden ibaret olan gençlerimiz zamanla bir çöküşe sürüklenmesine sebep olacaktır. Bu psikolojik bunalımların etkisinin asıl kaynağı; sanal alemde kendilerini yanlış tanıtan kişilerle karşılaşmalarıdır. Böylelikle travma, güvensizlik ve insanlara karşı bir ön yargı sürekli artacak, içe kapanıklılık ve karamsarlık ön plana çıkacaktır. Sürekli bir depresyon haline sebebiyet veren bu duruma; anne ve babaların korumacı bir politika izlemesi bir numaralı sebep olarak gösterilebilir.

Her iyi bir olgunun mutlaka kötü sonuçlar doğurabileceğini de unutmamak gerekir. Ailelerin çocuklar üzerinde mecburi nedenlerden baskı kurması nedeniyle kaynaklanan bu olaylar sebebiyle çocuklarımızı bu hale kendi elimizle düşürmüş sayılabiliyoruz.

Facebook, Twitter, Tumblr gibi sosyal medya sitelerinin kullanıcı açısından çok kalabalık platformlar olduğunu kabul edebiliriz. Bu tarz sitelerde de her yaştan ve her milliyetten insanlar görmek son derece mümkün. İnternet ağlarında her türlü bilgi ve kişiyle karşılaşabilme riskimiz yüksektir. Bunun için son derece dikkatli olmalı, takip ettiğimiz kişi ya da kurumların güvenilirliğinden emin görünmeliyiz. Sosyal medya profilleri kullanan kişilerin; hayatlarına da bunları yansıtabildiğini, farklı ruh hallerine bürünebildiğini unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Facebook’ta Sayfa Beğenilerini Nasıl Arttırabiliriz? başlıklı makalemizde facebook, facebook beğeni yöntemleri ve facebook organik beğenme hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

1 Response

  1. 02 Ocak 2015

    […] sosyal medya mecralarını genellikle sosyalleşmek maksadıyla kullanıyor. Belki de dünyayı küçülterek, […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir