Bios Nasıl Update Edilir?

Günümüzde bilgisayar kullanımlarının artması ile yazılım güncellemelerinin önemi de paralel doğrultuda artmaktadır. Bu bağlamda; bilgisayar ekranının açıldığı ilk andan itibaren tüm donanımların bilgisayar tarafından rahatlıkla tanıtılması işlemini gören bir yazılım türü olan Bios için, bios nasıl update edilir? sorularına verilebilecek olan en uygun yanıt; düzenli periyotlar halinde yapılabilmesi şeklindedir.

Bios Nasil Update Edilir

Bios Nasil Update Edilir

Anakart ve Bios

Bunlarla birlikte; bios yazılımının ilk olarak anakart markasına uygunluğu yönündeki tespitinin yapılmasının ardından, bios yazılımının mevcut markasının tespiti yapılarak uygun markaya göre update işlemine başlanmalıdır. Bu doğrultuda; uyumlu markalı bios yazılımının update yani, güncelleme işlemi çok daha kolay olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Bios’a Nasıl Giriş Yapılır?

Bios’a giriş yapmak için klavyenizde belli tuşlar var. Aslında bilgisayarınız açılırken siyah bir ekran çıkar öncelikle ve orada Bios’a nasıl giriş yapabileceğinize dair bir bilgi bulunmaktadır. Anakart markanıza göre değişse de genellikle F2, F8 ya da DEL tuşlarının bir tanesiyle giriş yapabilirsiniz. İsterseniz direkt olarak bu tuşları deneyebilir ya da ekranınızda çıkan bilgi notlarına göre de hareket edebilirsiniz.

Bios Update Programları

Bunlara ek olarak; her bios markasına özgü ayrı ayrı update programlarını kullanmak da güncelleme işlemlerinin çok daha kolay ve uyumluluk içerisinde gerçekleşebilmesine imkân sunabilmektedir. Ayrıca; söz konusu update işlemleri esnasında elektrik kesintisi ya da zararlı bir yan program sektesine uğramamak için de ikincil bios adı verilen alternatif yazılımlar da tercih edilebilmektedir. Bu bağlamda; bilgisayarların çok daha hızlı ve aktif çalışma sergileyebilmesi için, uyumlu update işlemleri tercih edilmelidir

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Reset Nasıl Atılır? başlıklı makalemizde Bilgisayarı Yeniden Başlatmak, Bilgisayarın Kilitlenmesi ve Mavi Ekran hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir