Bilgisayara Reset Nasıl Atılır?

Reset bir bilgisayar teknik terimidir. Kelime olarak çevirirsek ayarlamak, yeniden bir düzene sokmak gibi anlamlara gelir. Teknik terim olarak ise, bilgisayarın yeniden başlatılma ihtiyacının eyleme geçirilmesidir. Bu işlemi bilgisayar ya kendiliğinden yapar ya da siz kasadaki power düğmesinin altındaki küçük düğmeye basarak halledersiniz. Aslında genellikle bilgisayar kasanızın önünde 2 tane tuş bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi power yani güç tuşu iken, diğeri ise reset düğmesi yani bilgisayarı tekrar başlatma düğmesidir.

Bilgisayara Reset Nasıl Atılır

Bilgisayara Reset Nasıl Atılır

Bilgisayara Reset Atamıyorsanız…

Bilgisayarınızı düğmesi aracılığıyla yeniden başlatamıyorsanız, bazı üst seviye yöntemler de bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni ise düğmenin altındaki kablolar ile yapmaktır. Ancak, bunu çok üst düzey bilgiye sahip değilseniz kesinlikle tavsiye etmeyiz çünkü yapacağınız ufak bir yanlış bilgisayar donanımına zarar verebilir.

Bilgisayara Reset Atmak = Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

Yani reset işlemi bir bakıma yeniden işletim sisteminin yüklenmesi için bilgisayarın açılıp kapanmasıdır.

Bilgisayara Neden Reset Atılır?

Peki, reset yapmaya neden ihtiyaç duyulur ve bilgisayara reset nasıl atılır? Bunun birçok nedeni vardır. Ancak sıralanabilecek birçok neden tek bir eksenin etrafında toplanır: O da bilgisayarın işlem yoğunluğunu kaldıramaması, yani tabir yerindeyse yorulmasıdır. Bu gibi olaylara halk arasında bilgisayarın kilitlenmesi de denilmektedir.

Bazı durumlarda ise bilgisayar elle müdahale edilmeden de bu işlemi gerçekleştirir. Yani işlemci hiç işlem yapamaz duruma gelirse (ki bunda işlemci, ram gibi yetersiz konfigürasyon etkilidir) mevcut işlemleri yarıda keserek aniden ekran kararır. Windows işletim sisteminde genellikle buna mavi ekran gelmesi de denilmektedir.

Windows Mavi Ekran

Windows Mavi Ekran

Böylece yeniden bilgisayarı başlatır. Bu bir bakıma öncü işaret de olabilir. Tıpkı hastalardaki erken teşhis gibidir. Ancak bu durumun birkaç defa her gün olması gerekir. Bu durumda reset yaparak yeniden başlaması ya da kilitlenip olduğu gibi ekranın donması, bilgisayarınızda ciddi bir rahatsızlık olduğunu belirtir. Kilitlenmişse reset işlemini bilgisayar kasasının altındaki küçük düğmeden yapılacaktır. Dolayısıyla ekran donup kilitlendiğinde kasadan müdahale etmek gerekir. Laptop da ise power düğmesi ile reset işlemi olacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir