İş Başvurularında Sosyal Medya Hesaplarınızın Etkisi

Sosyal Medya her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinmeye devam ediyor. Öyle ki, sosyal medya hesabı olan internet kullanıcısı sayısı dünya çapında 1.8 milyarı geçmiş duruma geldi. Akıllı cihazların da insanların birer uzvu haline gelmeye başlaması nedeniyle, her anımızı sosyal medya üzerinde geçirmeye başladık diyebiliriz. Her an nerede ne yapıyoruz, neleri yemekteyiz, kimlerle vakit geçirmekteyiz, Cuma günleri iş çıkışlarında nerelere gitmekteyiz; evet artık bunların hepsini bizi hayatında hiç görmemiş olan bir kişi dahi bilebiliyor. Hal böyle olunca da, insanların sosyal medya üzerindeki bu davranışları ve tutumları iş verenlerin de ilgisini doğal olarak çekmeye başladı. Özellikle de insan kaynakları departmanları bu konuda farklı aksiyonlar almakta ve çalışanların sosyal medya üzerindeki davranışlarını takip edebilmekteler.

 

sosyal medya ve insan kaynakları

sosyal medya ve insan kaynakları

 

Kullanıcıların sosyal medya üzerinde yaptıkları paylaşımlar patronlara / iş verenlere / insan kaynakları çalışanlarına aday çalışanlar hakkında oldukça detaylı veriler sağlıyor. Öyle ki, bu bilgilere bir mülakat ya da referanslar aracılığıyla ulaşabilmek ise neredeyse imkansız gibi görünüyor. Bu nedenle de insan kaynakları departmanları  sosyal medyanın bu denli yüksek oranlarda kullanılıyor olması nedeniyle, genellikle adayların sosyal medya hesaplarını ve paylaşımlarını dikkat alıyorlar. Böylelikle, aslında kişilerin söylemediklerine de ulaşabildikleri için adaylar hakkında gerçeğe yakın bilgilere sahip oluyorlar. Bunun sonucundaysa, adaylar kazançlı olabilecekleri gibi başvurularında dezavantajlı da olabilirler.

Ancak, kişilerin sosyal medya hesaplarında aslında kendileri gibi davranıp davranmadıkları ise ayrı bir konu başlığı olabilecek detaylarda. O yüzden de Sosyal Medya Ajansı olarak o konuya bu yazıda hiç girmiyoruz ve sonraki yazılarımıza bırakıyoruz.

 

İş verenlerin ve insan kaynaklarının, başvuranları en çok nasıl ve hangi hesapları aracılığıyla değerlendiriyorlar, bir de bunlara bakalım.

 

İnsan kaynakları Linkedin'e güveniyor

İnsan kaynakları Linkedin’e güveniyor

İnsan kaynakları Linkedin’e güveniyor

İş verenler ve insan kaynakları, adayların Linkedin profillerine göz atıyorlar ve adaylar hakkında bilgi aldıkları en önemli sosyal ağ Linkedin. Bir araştırmaya göre, insan kaynakları ve iş verenler aday ile yapılan görüşmeler boyunca %79 oranında Linkedin hesaplarını inceliyor.

Linkedin’den sonra ise Facebook en çok dikkate alınan sosyal ağ oluyor. Facebook’ta ise genellikle adayların günlük yaşamları, insan ilişkileri (yaptıkları yorumlar, arkadaşlarıyla ilişkileri, paylaşımları vb.)

Twitter ise en az incelenen sosyal ağ oluyor çünkü kişiler Facebook’a göre daha az paylaşım yaptıklarından dolayı adayların sadece genel kişilikleri hakkında yüzeysel bilgiye ulaşılması mümkün oluyor.

facebook ve iş başvurusu

facebook ve iş başvurusu

 

İşverenler Sosyal Medyada Nelere Dikkat Ediyor?

Evet, işverenler ve insan kaynakları bir iş başvurunuz öncesinde, sürecinde veya sonrasında sizi sosyal medya üzerinden takip edecekler. Peki siz bunu bile bile, bu durumu lehine çevirmek için bir çaba sarf ediyor musunuz? Şimdi ise, birkaç detay ile yaptığınız paylaşımların ve hesaplarınızın bu durumlarda sizin için avantaj yaratmasına yönelik ipuçlarına değineceğiz.

 

Uzmanlığınızı Sosyal Medyada Ortaya Çıkartın

Her insan gibi sizin de uzman olduğunuz konular muhakkak vardır. Bu konular hakkında olabildiğince paylaşımlarda bulunun. Moda, sanat, yazılım, müzik… Her ne olursa olsun, insanlar sizin uzmanlık konularınız hakkında bilgiye rahatlıkla ulaşabilsinler. Ayrıca, eski iş deneyimleriniz hakkında da sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Ancak, eski iş yerinize yönelik yapacağınız negatif söylemler de size her daim zarar verecektir. Bunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

Sosyal Medyada Uygunsuz Paylaşımlar Yapmayın

Uyuşturucu, alkol ve sigara ile ilgili yapacağınız birçok paylaşım sizin için dezavantaj oluşturabilecektir. Özellikle de bunları eğer olumlu olarak paylaşıyorsanız, muhtemel işvereniniz ya da insan kaynakları müdürünüz çok fazla düşünmeden sizin üzerinize bir çarpı atabilir.

 

Sosyal Medyada Müstehcenlik

Sosyal medya hesaplarınızda çok fazla şeffaf olmanız sizin için genellikle avantaj değil dezavantaj oluşturacaktır. Bir arkadaşınızın, bir başkasının ya da sizin müstehcen fotoğraflarınızın sosyal medyada da yer alıyor olması çoğu zaman iş başvurularında başınızı ağrıtan etkenlerden olacaktır.

 

Sosyal Medyada Yardım Sever Olun

Yardım sever olmak, her ortamda olduğu gibi sosyal medyada da çok önemlidir. Gönüllü olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri, destek verdiğiniz etkinlikler sizin için pozitif bir etken oluşturabilir. Ayrıca, aynı hayat bakışına sahip olduğunuzu hissetmeleri durumundaysa yeni işinize başlamanız sizin için çok daha fazla kolay olacaktır.

 

Sosyal Medyada Şiddet Yanlısı Olmayın

Hiçbir yerde olunmayacağı gibi sosyal medyada da şiddet yanlısı asla olmamalısınız. Silahlara ya da savaşlara yönelik pozitif bir paylaşım size negatif olarak geri dönecektir.

 

Evet, birkaç başlıkta iş başvuruları sürecinde sosyal medyanın etkilerine değindik. Eğer farklı görüşleriniz ya da deneyimleriniz varsa lütfen yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir