Apple’dan Türkiye’ye “A Sınıfı” Müjde

Sosyal medya mecralarında merakla beklenen haber geldi. Apple, öncelikli 30 ülke arasına Türkiye’yi de alacak. Apple Store Türkiye geri sayımı başladı… Yazımızın devamında görüşmenin videosunu da bulabilirsiniz…

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD ziyareti esnasında Silikon Vadisi’nde, aralarında Apple’ın da bulunduğu şirketlerin teknoloji üstlerini ziyaret etmişti. Dün de Apple’ın başkan yardımcısı John Couch‘u Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Bu kabul esnasında, iPhone ve iPad gibi ürünlerin yaratıcısı üst düzey Apple mühendisleri başkan yardımcısı Couch’a  eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Apple’ın dünya sınıflandırmasında Türkiye’nin A kategorisi ülkeler arasında alınmasını da istediği belirtildi. Couch’un ise “Buraya gelmeden önce Başkanımız Arthur Levinson ile Türk kullanıcıların karşılaştığı sorunları görüştük ve bu konuda sonuç almaya çok yakınız ” dediği öğrenildi. Ayrıca Abdullah Gül‘ün Apple yöneticilerine, bilgisayarlarında ve cihazlarında Türkçe uygulamalar ile F klavyeye yer vermeleri yönündeki beklentisini hatırlattığı öğrenildi.

Abdullah Gül - John Couch - Apple Görüşmesi

Abdullah Gül – John Couch – Apple Görüşmesi

 

F Klavye Nedir?

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946’dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955’te sağlayabildi. Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu tarafından oluşturulan on parmak yöntemi ile Türkçe için uygun klavye 20 Ekim 1955’te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından Standart Türk Klavyesi olarak onandı.

Türkiye’deki tüm daktilo makinelerinin Milli Klavye‘ye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu’na eklenmesi ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Zorunlu Standart olarak onanmasıyla kesinleşmiştir. 25 yıllık bir mücadelenin sonunda kendisine inananların da yardımları ile o günlerde ‘Klavye İnkılabı’ olarak anılan bu standardizasyonu gerçekleştiren İhsan Sıtkı Yener, bu sebeple F Klavyenin Babası olarak da anılmaktadır.

Sosyal Medya Ajansı olarak Apple’ın yapabileceği F klavye girişimlerini merakla takip edeceğiz.

 

FATİH PROJESİ’NE GÖZ KOYDU

Apple’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih projesiyle de ilgilendiği ortaya çıktı. Çankaya Köşkü’ne gelen Couch’un Apple’ın eğitimden sorumlu yöneticisi olduğuna dikkat çekilirken, Apple ürünü iPad’in işletim sisteminin farklı olması (Android olmaması) ve USB girişinin bulunmaması nedeniyle ihaleye giremediği öğrenildi. Couch’un “Türkçe uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte Fatih ve benzeri projelerle ilgileneceğiz” bilgisini verdiği belirtildi. Gül’ün konuklarına sosyal medyaya olan ilgisini ve sosyal medya uzmanlarıyla (sosyal medya danışmanlığıÇankaya Sofrası‘nda yaptığı sohbetleri de anlattığı öğrenildi. Sosyal medyanın dünyaya yön verdiğini dile getiren Gül’ün Türkiye’nin ABD’deki Silikon Vadisiyle işbirliği yapmasına verdiği önemi de vurguladığı belirtildi. Gül, ABD’yi ziyaretinde, Apple’ın yanı sıra Facebook ve Microsoft tesislerini de ziyaret etmiş, Google‘ın sürücüsüz otomobiliyle dolaşmıştı.

8 milyar TL’lik Fatih Projesi

Fatih Projesi ile 15 milyon öğrencinin tablet bilgisayara / cihaza sahip olması bekleniyor. Ayrıca, bu proje ile 8 milyar liralık yeni bir pazar oluşacak. Fatih projesi kapsamında şu ana kadar 2 ihale gerçekleşti ve bu ihaleleri General Mobile ve Vestel kazandı. Yapılacak olan yeni ihalede 60 bin adet yeni tablet bilgisayar alınması planlanıyor. Bu ihalede alınacak olan tablet şu şehirlerde kullanılacak; Diyarbakır, Erzurum, Yozgat, Ankara , Balıkesir, Erzincan, Bingöl, Kayseri, İstanbul, Rize, Karaman, Samsun ve Uşak.

Bu ihale sonrasında ise 14 milyon adetlik yeni bir tablet ihtiyacı söz konusu ve yeni bir ihale olacağı kesin. Şu ana kadar yapılan ihaleler gibi bu ihalelerin de parça parça yapılacağı tahmin ediliyor. Samsung, Motorola, Lenovo, Haier ve ZT gibi şirketler ise ihalelere katılmak için hazırlık yapıyorlar.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül – John Couch Görüşmesi

Sosyal medya‘yı aktif olarak kullanan Abdullah Gül’ün Youtube hesabından  görüşmeye dair ilk video yayınlandı. Yayınlanan videoyu bir alt kısımda izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 128 GB yeni iPad açıklandı başlıklı makalemizde 128 GB 4G ipad fiyatı, 128 GB iPad Türkiye satış fiyatı ve iPad deneyimi hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir