Apple Store Türkiye – Geri Sayım Başladı

Bir süre önce Apple’ın Türkiye’de mağaza açacağını Apple İş İlanları – Apple Türkiye’ye Geliyor! başlıklı haberimizde duyurmuştuk. Kısmi olarak Türkiye’ye resmi giriş yapan Apple’ın, zaman içerisinde ülkemizde daha yoğun şekillerde yer alacağı ihtimalleri artıyor.

Türkiye’de 3 Milyon iPhone ve iPad Satıldı

Apple ürünleri önce ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde satışa sunuluyor. Ardından 22 ülkeye giden Apple ürünleri, ABD’den en erken 3 ay sonra 100 ülke ile birlikte Türkiye’ye geliyor. Türkiye’nin Apple’ın öncelikli 30 ülkesi arasına girmesi, yeni nesil iPhone ve iPadlerin de ABD’de satışa çıkmasının ardından 1 hafta sonra Türk tüketicisinin karşısına çıkmasını sağlayacak. Türkiye’de şimdiye kadar 3 milyon iPhone ve iPad satışmış durumda.

APPLE STORE İÇİN GERİ SAYIM

Türkiye’de Apple Store açılışı için geri sayım başlarken, şirket yöneticileri Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile görüşmüştü. Apple yöneticileri, Türkiye pazarının kendileri için önemine dikkat çekerek, Apple Store mağazaları ile Türkiye’de istihdam artışına katkıda bulunacaklarına da dikkat çekti. Şirket yöneticileri, vermeleri gereken Türkçe kullanma kılavuzu ve garanti belgesi uygulamaları konusunda da bilgi aldı.

TÜRKİYE’DE AKSESUAR ÜRETİMİ YAPIN

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı da perakendecilik alanında yapılan bu yatırımın, doğrudan yatırıma dönüşmesini istedi. Yazıcı, Apple’ın aksesuar pazarının büyüklüğüne dikkat çekerken, “Sizin cihazlar bizde çok yoğun kullanılıyor. Aksesuar kullanımı da çok fazla. Çoğumuz Apple ürünleri kullanıyoruz. Bu kapsamda mağaza açmakla yetinmeyin ve aksesuar üretiminizi burada yapın” çağrısında bulunmuştu.

8 milyar TL’lik Fatih Projesi

Fatih Projesi ile 15 milyon öğrencinin tablet bilgisayara / cihaza sahip olması bekleniyor. Ayrıca, bu proje ile 8 milyar liralık yeni bir pazar oluşacak. Fatih projesi kapsamında şu ana kadar 2 ihale gerçekleşti ve bu ihaleleri General Mobile ve Vestel kazandı. Yapılacak olan yeni ihalede 60 bin adet yeni tablet bilgisayar alınması planlanıyor. Bu ihalede alınacak olan tablet şu şehirlerde kullanılacak; Diyarbakır, Erzurum, Yozgat, Ankara , Balıkesir, Erzincan, Bingöl, Kayseri, İstanbul, Rize, Karaman, Samsun ve Uşak. Apple’ın Türkiye pazarına girebilmek için üst seviyede girişimleri olduğunu biliyoruz. Öyle ki sosyal medya platformlarında da Apple’ın Türkiye’ye gelmesini isteyen bir çok kullanıcının olduğunu görüyoruz. Belki de bundan dolayıdır ki, geçtiğimiz hafta içerisinde başkan yardımcısı nezdinde Çankaya’ya bir ziyaret gerçekleştiren Apple, özellikle de Fatih Projesi ihalesinde yer alabilmek için çeşitli görüşmeler yapmaya başladı. Şu anda teklif verebilmek için üretilecek olan cihazların / tabletlerin Android işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Apple’ın kendi işletim sistemi (iOS) olması nedeniyle de bu ihaleye, Android şartı nedeniyle katılamıyordu. Apple tarafı, ihale şartnamesinde değişiklikler yapılmasını ve kendilerinin de bu ihaleye katılabilmelerini istiyor. Apple’ın Türkiye’ye girme isteği ve Türkiye’nin de Apple’ın burada üretim yapmasını istemesinin sonuçlarını önümüzdeki günlerde daha da net şekilde göreceğimizi düşünüyoruz. Sizce Apple Türkiye’de üretime başlayacak mı?

Bir önceki yazımız olan Apple'dan Türkiye'ye "A Sınıfı" Müjde başlıklı makalemizde abdullah gül, çankaya sofrası ve f klavye hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • apple store trkiye
  • apple store türkiye açılış tarihi

You may also like...

1 Response

  1. 06 Ocak 2015

    […] üretilmiştir. Her daim birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmak için hazırlanan Apple ürünleri sizi gerçekten […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir