Apple iPhone isim hakkını kaybetti

Apple rakip firmalara karşı pek çok davayı kaybetti; ancak Brezilya’da kaybedilen dava şirkete “iPhone”u kaybettirdi.

 

Brezilyalı Telekom şirketi Gradiente, 2000 yılında tescil ettirdiği iPhone isimli iletişim cihazı yüzünden Apple ile mahkemelik oldu, ilk raundu Brezilyalı şirket kazandı, hatta Android’li iPhone çıkardı.

Apple, Brezilya’da iPhone satıyor ama bu ülkedeki bir Telekom firmasıyla başı ilginç bir şekilde derde girdi. Brezilyalı Gradiente şirketi, bu ülkede 2000 yılında tescil ettirdiğini ispatladığı iPhone isim hakkını Apple’a vermedi. Aksine bir de Aralık 2012’de adına Gradiente iPhone adını verdiği Android’li bir cep telefonu çıkardı.

Apple’ın telif haklarının ihlali gerekçesiyle açtığı davada ise başvuru Brezilya’daki Fikri ve Sınai Haklarla ilgili uyuşmazlıklara bakan mahkeme tarafından reddedildi. Brezilya’da yayın yapan O Globo gazetesinde (ve web sitesinde) yer alan habere göre Apple, Brezilya’da iletişim cihazı dışında iPhone adını giyim ve ambalaj ürünleri için kaydettirebildi.

 

Gradiente iPhone

Gradiente iPhone

 

Apple, iPhone isim hakkını Cisco’dan almıştı

Görünüşe göre Apple’ı Brezilya’da ilginç bir süreç bekliyor olacak. Apple muhtemelen yüklü bir bedel karşılığı Gradiente‘den bu isim hakkını satın alacak. Apple, iPhone isim hakkını 2006 yılında Cisco’dan almıştı, çünkü Cisco’nun IP Telefon ürünlerinden birinin (ve muhtemelen görünüş olarak en şatafatsızı) adını Apple daha telefon işine girmeden çok önce iPhone koymuştu. Ancak Cisco, Apple ile yaptığı görüşmelerin daha ilk raundunda Apple‘a zorluk çıkarmamış ve iPhone isim hakkını Apple‘a açıklanmayan bir tutar karşılığı devretmişti. Cisco, daha sonra iPhone olarak sunduğu internet telefonu cihazlarının adını IP Telephony olarak değiştirmişti.

Apple’a yakın kaynaklardan biri olan Globo.com’un haberine göre Brezilya sınırları içinde artık Apple iPhone ismini kullanan hiçbir cihazı satışa sunamayacak. Bunun nedeni ise iPhone markasının 2000 yılından bu yana Gradiente isimli bir firmaya ait olması…

Android 2.3.4 işletim sistemini kullanan iPhone olarak aylar önce internete damgasını vuran Gradiente’nin bu özel iPhone’u böylece Apple’a bir ülkenin kapılarını kapatmış oldu. Çift SIM kart yuvasıyla dikkat çeken Brezilya’daki iPhone, 285 dolardan satılıyor.

Apple’ın mahkemenin aldığı son kararla birlikte iPhone’u hangi isim altında ülkeye sokacağı ise merak konusu oldu.

 

iPhone Gradiente

iPhone Gradiente

 

 

Türkiye’de de olmuştu: AMD işlemci satamamıştı 

Türkiye’de de Apple’ın Brezilya’da yaşadığı duruma bir başka dev teknoloji firması olan AMD düşmüştü. 2000’li yıllarda Amd Bilgi İşlem Sistemleri Elektronik Ltd. Şti. isimli bir teknoloji şirketi, AMD’nin Türkiye’deki işlemci satışı operasyonlarına geçici bir süreliğine engel koydurmayı başarmıştı ve sonunda önce AMD işlemcilerini Türkiye’ye yalnızca bu firma ithal edecek şekilde bir anlaşma sağlanmıştı ama ardından AMD sorunu bir şekilde çözülmüş ver herkes kendi normal operasyonlarına devam etmişti. Apple, Brezilya’da nasıl bir yol izleyecek bekleyip göreceğiz.

Android’li iPhone

Bir önceki yazımız olan Apple Store Türkiye - Geri Sayım Başladı başlıklı makalemizde apple ürünleri, apple yöneticileri ve fatih projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar

  • Apple iPhone

You may also like...

1 Response

  1. iPhone dedi ki:

    Brezilya’da çok ucuzmuş gerçekten, gidip ordan alayım bari 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir