Adwords’te Sadece Görüntülenen Reklamlara Para Verin

Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri hiç şüphehiz ki Google‘dır. Google birbirinden farklı birçok sektörde yaptığı çalışmalarla bugünkü çoğu şirket tarafından ulaşılamaz pozisyonuna ulaşmış durumda diyebiliriz.

Google’ın tereddütsüz olarak en başarılı olduğu ve gelir kaynaklarının başlıcalarından bir tanesi olan reklam hizmeti yani Google Adwords‘tür.

Dijital reklam pazarının tüm dünyada ve ülkemizde kuşkusuz en önemli platformu olan Google AdWords‘ten yeni bir model geliyor.

Google Adwords Optimizasyonu

Yeni modelle birlikte reklam verenler sadece görüntülenen reklamları için Google‘a para ödeyecek. Böylelikle, dijital reklam için ayrılan bütçeler de bir azalma söz konusu olabilir ancak bu azalma gerçek manada optimizasyon işlemleri sonrasında gerçekleşebilecek diyebiliriz. Peki bu reklam görüntülenmesine yönelik reklam modelinde ne gibi değişiklikler olacağına özet ile birlikte yakından bakalım.

Google Adwords‘te bir reklam verenin ödeme yapması için: “Bir reklamın yüzde 50’sinin sayfada 1 saniye veya daha uzun süre görünebilir olması” gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, görüntülemeye yönelik modelin ücretleri de standart CPM reklamlardan daha yüksek olacak. Bu da gösteriyor ki, iyi optimize edilmiş Google Adwords reklamlarında birim başına maliyet normalde artmışken, daha iyi hedeflemeler sonucunda maliyetler azalacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gezinti: TTNet Google'a Rakip Olacak başlıklı makalemizde Abdullah Orkun Kaya, dijital reklam ve dijital reklam pazarı hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir