Abdullah Gül İnternet düzenlemesini onayladı

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kamuoyunda tartışma yaratan İnternet düzenlemesini içeren torba yasayı (internet yasası) Macaristan’dan döner dönmez onayladı.

Gül, yasayı onayladığını kişisel Twitter hesabından duyurdu.

Gül’ün açıklaması şöyle:

“Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum.”

Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) 18 Şubat 2014

Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) 18 Şubat 2014

Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) 18 Şubat 2014

İnternet Yasasında Değişiklikler

Gül, Macaristan’dan Türkiye’ye TSİ 1830 civarında ulaştı. Yasayı onayladığını bundan yaklaşık iki saat sonra duyurdu.

Abdullah Gül yasayla ilgili bazı maddelerle ilgili çekincelerini dile getirmişti. Gül’ün onayının ardından AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na yeni bir yasa teklifi verildi.

Çeşitli kanunlarda değişiklik öngören ve 20 maddeden oluşan teklifin son iki maddesi “intenette trafik bilgilerine” ilişkin.

Teklif, “Trafik bilgisi ancak suç soruşturması ve/veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde başkanlık tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı veya erişim sağlayıcıdan alınarak verilir. Trafik verisi olarak trafik bilgisinden fazla veri istenmez” hükmünü içeriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan salı günü Meclis’te muhalefet partilerini de ziyaret etmiş kaygıları gidermek için yeni bir yasal düzenleme yapılacağı bilgisini vermişti.

Elvan yeni yasal düzenlemenin TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan AFAD Yasa tasarısına ekleneceğini açıklamıştı ancak AK Parti milletvekillerinin imzasıyla yeni bir yasa teklifi verildi.

Elvan, TİB Başkanı’nın (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) erişimi engellemesi için mahkeme şartı getirileceğini de açıklamıştı. Ancak yeni teklifte buna ilişkin bir düzenleme yer almıyor. Bu maddenin komisyonda ya da genel kurulda önergeyle eklenmesi bekleniyor.

 

Twitter protestosu

Abdullah Gül’ün yasayı onaylamasının ardından Twitter’da protesto kampanyası başlatıldı. Yasanın İnternet özgürlüğünü kısıtladığını düşünen Twitter kullanıcıları Abdullah Gül’ü takip etmeyi bıraktı. Gül iki saat içinde 40 bine yakın takipçi kaybetti.

 

Al Jazeera

Bir önceki yazımız olan 2015'te Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde şirket içi sosyal medya, sıkıcı sosyal medya yönetimi ve sosyal medya ajansı çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir