4G Teknolojisine Geçmeye Az Kaldı

Teknoloji dünyasında ki değişim günümüzde son hız devam etmektedir. Daha birçok kişi 3G’ye ayak uyduramadan 4G teknolojisini çıkardılar. Hala düşük kapasitede internet kullanılan günümüz zamanında teknolojinin çok hızlı ilerlediğini düşünüyoruz fakat insanoğlu olarak hep daha fazlasını istediğimizden dolayı bu tür yenilikler hep taleplere bağlı olarak yapılıyor. Eskiden televizyon bile yokken günümüzde kablolardan kurtulduk, kablosuz internet kullanımına başladık. Küçük bir aletle istediğimiz her yerden internete bağlanıp, dilediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Ve son zamanlarda sürekli olarak gündem de olan konu 4G. Peki nedir bu 4G teknolojisi? Sosyal Medya Ajansı olarak bu yazımızda 4G hakkında bilinmeyenleri ve önemli konuları okurlarımızla paylaşacağız.

 

4G Teknolojosi Nedir

4G Teknolojosi Nedir

 

4G Teknolojosi Nedir?

2G sistemin gelişmiş hali olarak 1998 yılında piyasaya sürülmüş olan 3G, veri aktarımı odaklı teknolojiyi de dünya teknoloji pazarına sunmuş oldu. Aynı Japon firması tarafından, dünyada henüz 3G’nin denemeleri, alışma turları yapılırken çoktan 4G teknolojisinin adını her yere duyurmuşlardı. Avrupa’nın 3G ile tanışması sonrasında 1 yıl sonra yani 2004 yılında Japon şirketi 4G’nin denemelerini yapmaya başlamışlardı. Altyapı problemleri ve maliyetli olması nedeniyle ülkemizde 3G’ye geçiş 2009 yılında gerçekleşmişti.3G’nin günümüze kadar gelmesi uzun sürmüş olsa bile 4G daha kolay ve hızlı bir şekilde hayatımıza girecektir. Çünkü sağlam bir alt yapı üzerine kurulmaktadır.

 

4G Teknolojosine Alternatifler Var Mı?

Dünya 4G teknolojisinin hayata geçmesine hazırlanırken bir yandan da WiMAX mı LTE mi tartışması devam ediyor. Amerika’da yapılan testlerde LTE’nin hız bakımından açık ara önde gözükmesi ve mevcut 3G altyapılarının çok düşük maliyetlerle LTE teknolojisine uygun hale getirilebilmesi de bu teknolojiyi son derece cazip kılmaktadır. LTE’nin bizim ülkemize girmesi de pek uzak görünmemektedir. Turkcell şimdiden denemeler yapmaya başladı. Diğer yandan WiMAX da bize hiç yabancı değildir. 2007 yılından beri Antalya merkez mobese sistemi WiMAX aracılığıyla hizmet veriyor. Bu yüzden ne olduğunu biliyoruz.

 

Dünyanın En Pahalı İnterneti

Dünyanın En Pahalı İnterneti

 

Dünyanın En Pahalı İnterneti

Dünyanın en pahalı internetini kullanan ülkemizde 3G’nin son yıllarda ADSL tahtını salladığını düşünürsek 4G nin bu tahtı yıkması oldukça muhtemel gözükmektedir. Ülkemize gelişi 3G kadar masraflı ve zahmetli olmayacak diye düşünülüyorsa de 3G için büyük harcamalar yapan firmaların, bu masrafların karşılığını sonuna kadar almak isteyecekleri bilincindeyiz. Er ya da geç yapılan masraflar kullanıcılar tarafından karşılanacaktır. Kimse elini cebine atarak hayrına bir şeyler yapmaz. Bu sebeple 4G ile tanışma ülkemiz koşullarında uzun sürebilir. Yine de ucuz ve kaliteli internet olarak lanse edilen bu yeni teknoloji oldukça fazla ilgi görüyor ve merakla bekleniyor.

 

Mobil İnternet Yenilikleri

En büyük yeniliklerden biri ise MIMO adı verilen çoklu giriş-çıkış sistemi olacağıdır. Bu sistem hem bant genişliğini (bandwidth) hem de sinyal gücünü arttıracak kapasite de üretilecektir. Bant genişliğinin 15 mbps’ye ulaşmasını hedeflemektedirler. Bu yeni teknoloji sayesinde cihazlar şebeke ile normalden daha sık iletişim halinde olacak bu sebeple de verilen birçok hizmetin kalitesi normalden kat kat daha fazla artış gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Mavi Tik Özelliği Yasal Mı? başlıklı makalemizde android, mavi tık ve mobil platform desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir